Nuoret Leijonat saamassa hirmuisen vahvistuksen MM-jäille? IL: Neuvottelut käynnissä
Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueen johtoryhmä yrittää hankkia MM-kisajoukkueeseen hirmuisen vahvistuksen Pohjois-Amerikasta, uutisoi Iltalehti.
Nuorten Leijonien GM Kimmo Oikarinen kertoo Iltalehden haastattelussa, että Joakim Kemell yritetään saada mukaan kisakoneeseen. 19-vuotias hyökkääjä on Nashville Predatorsin sopimuspelaaja, mutta hän on pelannut syyskaudella vain AHL-seura Milwaukee Admiralsissa.
– Olen ollut Nashvillen organisaatiossa Barry Trotziin yhteydessä tässä asiassa. Keskusteluita käydään ja odotamme Predatorsin vastausta.
– He laittavat siellä omia palikoitaan kuntoon. Koitamme saada vastauksen sieltä vielä tällä viikolla, Oikarinen kertoo Iltalehdelle.
Hirmuisesta laukauksestaan tunnettu Kemell olisi nuorten MM-kisoihin valtava vahvistus. Hyökkääjä on pelannut jo kahdet U20-kisat, joissa hän on saalistanut 13 ottelussa peräti 16 tehopistettä.
Tällä kaudella nuorten MM-kisat pelataan Ruotsissa 26.12.2023-5.1.2024.
LUE MYÖS:
- Massiivisia sopimuksia ja näyttävää draamaa – lunastaako Leo Carlsson odotukset ja kantaa Ducksit pitkälle kevääseen?
- Mikko Rantasen ketjutoveri löi rahoiksi – lähes 15 miljoonan dollarin tilipäivä
- NHL-veteraani lopettaa yllättäen – pesti KHL:ssä jäi viiteen otteluun
- Ykkössentteriä metsästänyt Flyers tarjosi ilotulituksia, mutta jäi tyhjin käsin – tässäkö hyökkäyksen johtaja?
- Raju väite Winnipegistä – tästä syystä Connor Hellebuyck haluaa ulos
- Aleksander Barkovia kohdeltiin kaltoin paluuottelussa – Brady Tkachuk riensi välittömästi kostamaan
- Aika Kopitarin jälkeen – uuden tähden on sytyttävä Los Angelesin ykkösketjussa
- Florida kiinnitti uuden suomalaishyökkääjän!
- Koko kausi ruotsalaiskopparin varassa – Ottawan Linus Ullmark ratkaisee seuran menestyksen
- Nikita Kutsherov vaatii jättisopimusta – järisyttävä palkkapyyntö
- Toinen NHL-tykki ohitti Patrik Laineen jonossa – ”Tarjoaa hieman enemmän kuin Laine”
- Vegasissa ihaillaan suomalaislupausta – suora kuitti Tapparan suuntaan: ”En ymmärrä”
- Raju väite Winnipegistä – tästä syystä Connor Hellebuyck haluaa ulos
- Connor McDavidille kävi karusti – raju video leviää
- Anaheim pamautti yllätyssopimuksen – kahden NHL-maalin miehelle yhdeksän miljoonaa dollaria
- Aleksander Barkovia kohdeltiin kaltoin paluuottelussa – Brady Tkachuk riensi välittömästi kostamaan
- Nikita Kutsherov vaatii jättisopimusta – järisyttävä palkkapyyntö
- Florida kiinnitti uuden suomalaishyökkääjän!
- Connor Hellebuyck oli lähellä jättitreidiä – kahdesti!
- NHL-veteraani lopettaa yllättäen – pesti KHL:ssä jäi viiteen otteluun