NHL:ään siirtynyt suomalaistähti ilmiliekeissä – mätti huipputehot ja sai kehut päävalmentajalta: ”Hänet palkittiin tänä iltana”
Tampa Bay Lightning kaatoi Nashville Predatorsin lukemin 5-4 NHL:n harjoitusottelussa Suomen aikaa sunnuntain vastaisena yönä.
Ottelun kirkkaimpana tähtenä ja ainoana kolmen tehopisteen pelaajana hääri Tampan suomalaishyökkääjä Waltteri Merelä. Hän latoi tauluun tehopisteet 2+1 ja sai valinnan ottelun ykköstähdeksi.
Ensin Merelä alusti Austin Watsonin viimeistelemän 2-2-tasoitusosuman toisessa erässä ja päätöserässä hän toi itse joukkueensa uudelleen 3-3-tasalukemiin. Merelä iski lopulta myös voittomaaliksi jääneen 5-3-maalin.
25-vuotias Merelä siirtyi kesällä Tampan riveihin yksivuotisella sopimuksella. Hänellä ei ole NHL-varausta, vaan hän on noussut NHL:n porteille loistamalla kahden viime kauden ajan Liigassa Tapparan paidassa. Hän on lyhyessä ajassa ehtinyt tekemään vaikutuksen myös Tampan päävalmentaja Jon Cooperiin.
– Hän on parantanut koko ajan. On erilaista pelata erikokoisissa kaukaloissa ja eri sarjoissa. Heidän on vain annettava tottua siihen. Tulitpa sitten junioreista tai Euroopasta, sinun on totuttava pelityyliin ja siihen, miten asiat täällä menevät. Mielestäni hän on kehittynyt jokaisen harjoituksen ja jokaisen pelin myötä ja hänet palkittiin tänä iltana viimeisen puolentoista viikon kovasta työstä, Cooper totesi.
Myös Tampan hyökkääjä Brandon Hagel kehui ottelun jälkeen Merelän otteita.
– Todella hyvä pelaaja. Minusta hän oli erinomainen tänä iltana. Hän on nopea. Hän on selvästi hyvä mailansa kanssa. Se läpiajomaali, laittaa vasemman jalkansa eteen ja saa lauottua, se on NHL-peliä. Mielestäni hän oli poikkeuksellinen tänä iltana.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL-järkäle tulistui Jesse Puljujärvelle: ”Nauroin, että no katotaan”
- Nikolas Matinpalo koki jotain aivan uutta MM-kisoissa: ”Siltä varmaan näyttikin”
- Aleksander Barkovilta upea teko MM-kisoissa – pelasti pojan karusta tilanteesta
- USA:n supertähdestä iso tieto – ei pelaa Leijonia vastaan MM-kisoissa
- Kanada päätyi kovaan ratkaisuun Sidney Crosbyn kanssa – tätä ei ole nähty 16 vuoteen
- Suuri suru: Stanley Cup -mestaripuolustaja on kuollut
- MM-kisat: Leijonille vapautui jättivahvistus NHL:stä!
- Vancouver rysäytti: tässä uusi GM – Sedinin veljeksille huippupesti!
- Boston Bruins kiinnitti MM-kisahyökkääjän
- Aleksander Barkov hehkuttaa uutta Leijonat-ketjukaveriaan: ”Tykkäsin paljon siitä, miten hän pelaa”
- Patrik Laine nousi puheeksi MM-kisoissa – NHL-tappelija tyrmäsi suomalaistykin toiminnan IL:lle
- Aleksander Barkov hehkuttaa uutta Leijonat-ketjukaveriaan: ”Tykkäsin paljon siitä, miten hän pelaa”
- Ensi kaudeksi NHL:ään? Näin Tappara-tähti Benjamin Rautiainen vastasi
- MTV: Joonas Korpisalo rikkoi hiljaisuuden – viesti oli selvä
- IS: Joonas Donskoilta armoton näkemys Jesse Puljujärven NHL-unelmasta
- MM-kisat: NHL-tähti lähti kotiin
- NHL jyrähti: Boston Bruinsin tähtipuolustajalle jättimäinen pelikielto
- Suuri suru: Stanley Cup -mestaripuolustaja on kuollut
- MM-kisat: Leijonille vapautui jättivahvistus NHL:stä!
- Leijonien ketjut julki! Aleksander Barkovin rinnalla paljon kokemusta