NHL-sisäpiiritoimittaja paljastaa: siirtohuhuissa pyörineen Colorado-tähden tilanteeseen täyskäännös

Colorado Avalanchen kärkipuolustajiin kuuluva Samuel Girard on pyörinyt viime viikkoina tiheään NHL:n siirtohuhuissa.
Kiekollisesti taitava puolustaja tienaa kaudessa viisi miljoonaa dollaria, joten Avsin on huhuttu haluavan eroon 23-vuotiaasta kanukista tehdäkseen tilaa Bowen Byramille, joka on kehittymässä kovaa vauhtia joukkueen kärkipuolustajaksi Cale Makarin rinnalle.
NHL:n sisäpiiritoimittaja Pierre LeBrun tyrmää kuitenkin huhut Girardin lähdöstä tai GM Joe Sakicin halusta luopua huippupuolustajasta. Toimittajan mukaan syytä siirtoon ei enää ole.
– Kuten olen aina sanonut, asiat voivat muuttua, mikäli joku seura lähestyy Avalanchea ja tarjoaa jotain, mistä he eivät voi kieltäytyä. Mutta näillä näkymin voimme lopettaa puheet Girardin lähdöstä. Avsilla ei ole kiinnostusta kaupata häntä, LeBrun paljastaa.
Girardin nimi nousi siirtohuhuihin varsinkin siinä vaiheessa, kun Avalanchen uskottiin tavoitelleen tosissaan Jack Eichelia. Ilman 10 miljoonaa dollaria vuodessa tienaavaa Eichelia seuran ei kuitenkaan ole tarpeen luopua Girardista, jolla on meneillään 7-vuotisen sopimuksensa toinen kausi.
Girardin sopimus saattaakin osoittautua viimeistään parin vuoden päästä Avalanchelle todelliseksi lottovoitoksi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Aleksander Barkovista huippu-uutinen – ehdolla arvostettuun palkintoon!
- Nimet paperissa – Juuso Pärssiselle uusi NHL-sopimus!
- New York Rangers nimesi uuden päävalmentajan – pestasi entuudestaan tutun mestariluotsin
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Leijonat kohtaava Kanada julkaisi hirmuryhmän MM-kisoihin – vilisee NHL-tähtiä!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon