Onko Sabresin suomalaisesta seuran pelastajaksi? ”Jos hän on valmis, emme pidättele”
Kuva: Getty Images
Buffalo Sabresissa yritetään taas kääntää uusi sivu ikuisuuksia jatkuneiden vaikeuksien jälkeen, ja seurassa uskalletaan ladata Ukko-Pekka Luukkosen niskaan odotuksia. Maalivahtilupaus debytoi NHL:ssä viime kaudella neljässä pelissä. Pikkumustat tarttuivat ihan kohtuullisin prosentein 90,6.
Lisäksi päävalmentaja Don Granato oli kiitellyt yhden voiton torjuneen molarin käytöstä, ja odotusia pelaajan niskaan sataa muualtakin.
Joukkueen GM Kevyn Adams ei toppuutellut puheita alle 20- ja alle 18-vuotiaiden maailmanmestarin ympärillä – toisaalta organisaatiossa ei kuulemma kiirehditä pelaajan roolin kanssa, pamppu sanoi seuran kotisivuilla.
– Meillä ole mitään aikajanaa nuorelle pelaajalle – mutta jos hän on valmis, emme pidättele häntä.
Isokokoinen Luukkonen on keskittynyt kesällä liikkuvuuteen, ja Prospects Challenge -tapahtumassa hän torjui New Jersey Devilsilstä 2-1-voiton. Vajaat kaksimetrinen ja hieman alle 90 kiloinen vahti otti pelissä 22 koppia.
– Kaikki asennot (maalilla) tulevat, kunhan on kykeneväinen liikkumaan. Se oli suurin asia, mihin keskityimme kesän aikana, pelaaja valaisi.
Luukkonen on torjunut rapakon takana kaudesta 2018-19 lähtien OHL:ssä, AHL:ssä ja ECHL:ssä.
Buffalon ja sen AHL-joukkue Rochester Americansin maalivahdit ovat Luukkosen lisäksi lähtökohtaisesti Craig Anderson, Aaron Dell ja Dustin Tokarski sekä Michael Houser ja Mat Robson.
– Olemme innoissamme maalivahdeistamme. He antavat meille mahdollisuuden kamppailla, Adams oli kehunut kesällä.
Hänen mukaan seurassa halutaan varmistaa, että Luukkosella on saumat mahdollisuuden tullen pärjätä. Kilpailu on kovaa taalaliigan hännillä vuodesta toiseen rypevän joukkueen maalivahtiosastolla.
– Katsotaan, miten tässä käy – saamme vastauksia harjoitusleirillä. Pelaavien vahtien paikasta taistelee kovia jannuja.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Se oli siinä – Florida Panthersilta raju luovutusliike NHL:ssä
- USA:n nuorten MM-joukkueen sankari rustasi NHL-sopimuksen
- Tässä syy Patrik Laineen kohteluun Montrealissa – toimittaja listaa kaksi asiaa
- NHL:n parhaaksi valittu GM: jatkosopimus
- Täysi kaaos NHL:ssä – tähtimaalivahdit tappelivat keskenään
- NHL-seurat villiintyivät ex-Liiga-lupauksesta – Alberts Smits keräsi jättihuomion
- Auston Matthewsin teloja joutui vastuuseen – antoi suoraselkäisen lausunnon
- Cale Makar: karu uutinen
- Kapteeni vihjaa: Pelaajat halusivat Bruce Cassidyn ulos Vegasista
- Patrik Laine: jättimäinen tili!
- Patrik Laine: jättimäinen tili!
- Kanadan nuorten MM-joukkueen kapteeni: NHL-sopimus
- Se oli siinä – Florida Panthersilta raju luovutusliike NHL:ssä
- Tässä syy Patrik Laineen kohteluun Montrealissa – toimittaja listaa kaksi asiaa
- Yllätyspaluu: Radko Gudas kohtaa Toronton – George Parros reagoi heti
- Kapteeni vihjaa: Pelaajat halusivat Bruce Cassidyn ulos Vegasista
- NHL:ssä rysähti uutispommi: mestarivalmentajalle potkut – John Tortorella sai yllätyspestin!
- Torontossa rytisee – seurapomolle potkut!
- Cale Makar: karu uutinen
- Auston Matthewsin teloja joutui vastuuseen – antoi suoraselkäisen lausunnon