NHL-rääväsuu Don Cherry puhuu viimein kohupotkuistaan: ”Minun piti korjata tilanne mutta…”
Kuva: Getty Images
Tulisieluinen kiekkoasiantuntija Don Cherry oli vuosikymmenien ajan vakiokasvo Hockey Night in Canada -TV-lähetyksessä. Hän vaahtosi intohimoisesti milloin mistäkin aiheesta ja herätti usein närää. Kaikesta huolimatta hän oli rakastettu hahmo kanadalaisessa kiekossa.
Vuoden 2019 Cherry sai potkut pitkäaikaisesta työstään. Hän oli sanonut TV-lähetyksessä, että jokaisen kanadalaisen miehen pitäisi käyttää unikko-merkkiä osoittaakseen tukea maan armeijalle. Erityisesti Cherry viittasi maahanmuuttajiin, jotka hänen mukaansa nauttivat Kanadan tarjoamista eduista, mutta eivät käytä muutamaa dollaria armeijan tukemiseen.
Cherry ei itse kommentoinut potkujaan mediassa. Ennen kuin nyt. Kiekkoasiantuntija pitää omaa podcastia, jossa hän otti asian puheeksi.
– Ilmeisesti sanoin jotain. Kaikki tietävät, mitä sanoin. Tarjouduin selittämään ja en nyt pyytämään anteeksi mutta… Minun piti korjata tilanne, mutta he sanelivat ehtoja, joihin en pystynyt suostumaan. En pystynyt tekemään sitä. Niinpä minun piti kärsiä seuraukset, Cherry kertoo.
– Olen yhä sitä mieltä, että jokaisen kanadalaisen pitäisi pukeutua unikko-merkkiin. Nuoret miehet ovat kuolleet meidän vuoksemme ja turvanneet meidän elintasomme. Me saamme nauttia maidosta ja hunajasta, ja kyllä sanon niin, koska Kanada on maailman paras maa. Sain potkut ja olen nyt työtön, jos ei lasketa tätä podcastia.
Cherry myös kertoi, että monet pelaajat, GM:t ja tavalliset kansalaiset ovat osoittaneet hänelle tukensa.
– Poliisit, armeijan joukot ja palomiehet tukevat minua. He ovat aika hyviä tyyppejä olla omissa riveissä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hurja ehdotus: Auston Matthews lihoiksi – tässä uusi seura?
- New York Rangers saamassa järkälemäisen vahvistuksen
- Mathew Barzal sikaili järjettömällä tavalla – Patrick Roy latasi suorat sanat
- Florida Panthersille huippu-uutinen!
- Eeli Tolvanen takoi hurjat tehot NHL:ssä – pisteputki jo komeissa lukemissa
- Ottawan tähtivahti sivuun joukkueen toiminnasta – Leevi Meriläiselle huipputilaisuus
- Kylmät kävi – Leijonat-pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Anton Lundell sikaili – NHL lätkäisi rangaistuksen!
- Minnesota ja Tampa Bay leipoivat kaupan – lähes 200 NHL-ottelun hyökkääjä vaihtaa maisemaa
- Patrik Laineesta jysähti iso huhu!
- Ismo Lehkonen listaa NHL:n rottajoukkueet – yksi ylitse muiden: ”Aivan suvereeni”
- Patrik Laineesta jysähti iso huhu!
- Toronto Maple Leafs: uusi valmentaja
- Suora myyntipuhe: NHL-legenda haluaa olympialaisiin – ”En voi ymmärtää”
- Lähde: Minnesota tarjosi pitkäaikaista sentteriään toiselle NHL-seuralle
- Jarmo Kekäläisen taika puree: Buffalo Sabres ylsi huikeaan saavutukseen
- Kylmät kävi – Leijonat-pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Minnesota ja Tampa Bay leipoivat kaupan – lähes 200 NHL-ottelun hyökkääjä vaihtaa maisemaa
- Elliotte Friedmanilta karu paljastus Torontosta
- Anton Lundell sikaili – NHL lätkäisi rangaistuksen!