Ykköskierroksella varattujen veljesten joukkoon nousemassa vielä kolmaskin veli: ”Olisi hieno saavutus perheelle”

Kesän 2021 NHL-varaustilaisuus tullaan järjestämään 23.-24.7. Useat lähteet ovat julkaisseet ennakkoarvionsa varaustilaisuuden kärkivarauksista. Monien listauksissa viiden parhaan joukkoon on sijoitettu yhdysvaltalaispuolustaja Luke Hughes.
Kyseinen nuorukainen on jo aiemmin NHL:ään varattujen Jack ja Quinn Hughesin pikkuveli. Molemmat on varattu myös ensimmäisellä kierroksella. Ja koska Luke todennäköisesti myös varataan ykköskierroksella, niin silloin tehtäisiin historiaa, sillä koskaan aiemmin ykköskierroksella ei ole varattu kolmea yhdysvaltalaisveljestä.
– Luulen, että se olisi erittäin erikoista. Tarkoitan, kolme veljeä ensimmäisellä kierroksella, se olisi hämmästyttävää. Me kolme olemme tehneet töitä ja olemme todella omistautuneita urheilulle, joten jos se tapahtuu, se olisi todella jännittävää paitsi meille myös vanhemmillemme. He ovat tehneet uskomatonta työtä kasvattaakseen meitä paitsi pelaajina myös ihmisinä. Se olisi hieno saavutus koko perheelleni, Luke kommentoi NHL:n verkkosivuilla.
New Jersey Devils varasi Jackin koko tilaisuuden ensimmäisenä kesällä 2019. Quinn varattiin vuotta aiemmin Vancouver Canucksiin seitsemäntenä pelaajana. Molemmat ovat pelanneet NHL:ssä kaksi edellistä kautta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Kuusi ensimmäistä pelaajaa Suomen olympiajoukkueeseen valittu!
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Sopimus purkissa – Lassi Thomson palaa NHL:ään!
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat