Keltanokka nousi Tuukka Raskin paikkaajaksi – ja venyi uskomattomassa tulituksessa historialliseen temppuun
Tähtivahti Tuukka Raskin ollessa pois, joutuvat muut ottamaan vastuuta Boston Bruinsin kelkan johtamisesta. Keskiviikon vastaisena yönä vastuuta otti komealla tavalla Jeremy Swayman, jonka 4-2-voittoon päättynyt NHL-debyytti jäi historiakirjoihin ikuisuudeksi.
Ennen tätä sesonkia viime kaudet NCAA:ssa pelannut Boston-kassari torjui uransa avauspelissä Philadelphia Flyersia vastaan hurjat 40 laakia torjuntaprosentin noustessa huimiin lukemiin 95,24. Taalaliigan ensikertalainen kipusi samalla matsin kakkostähdeksi.
– Minun mentaliteettini oli koko pelin ajan liian korkea, ei liian matala, 22-vuotias yhdysvaltalaistorjuja latasi NHL:n nettisivujen mukaan.
– Pitää edetä yksi laukaus kerrallaan. Se on työni, kiekkojen pysäyttäminen. Teen työni ja kenttäpelaajat tekevät omansa – niin tapahtui tänäänkin.
Swayman on Bruinsin seurahistorian seitsemänneksi nuorin debyyttinsä voittanut vahti. 22 vuotta ja 133 päivää vanhan molarin edessä ovat Rask ja Hannu Toivonen.
Vaikka Bostonin keltanokka pisti kehuja kenttäpelaajille, nousi hän itse eittämättä pelin suureksi ratkaisijaksi. Toki Bruins-sankareihin lukeutuivat pisteet 1+3 summannut Brad Marchand ja hattutempun niitannut Patrice Bergeron.
– Hän taisteli läpi pelin ja antoi meille mahdollisuuden voittaa, varsinkin toisessa erässä, ykkössentteri Bergeron ylisti.
Swaymanille kirjattiin torjuntoja eräkohtaisesti mallia 13+23+4=40. Toinen ja kolmas erä olivat keskenään kuin yö ja päivä.
– Hänen asenteensa paistoi heti alussa, siitä tavasta, millä hän valmistautui kopissa. Swayman näytti rauhalliselta ja valmiilta – ja samanlainen hän oli jäällä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Chris Tanevin tilasta päivitys
- Jevgeni Malkin teki törkytempun – NHL rankaisi!
- Carolina oli lähellä tähtihyökkääjän hankintaa – Nikolaj Ehlers muutti tilanteen
- Karmivat tilastot: 64 miljoonan dollarin tähti on alkukauden suurin NHL-floppi?
- Pelottava tilanne: Toronton Chris Tanev loukkaantui – kuljetettiin paareilla sairaalaan
- Sieltä se tuli: NHL:ään nostettu Brad Lambert iski – uran avausmaali
- Kaapo Kakosta iso uutinen
- Ilja Samsonov: uusi seura
- Boston Bruinsille tipahti surkeita uutisia
- Jacob Markström allekirjoitti uuden NHL-sopimuksen
- Näkökulma: Colorado teki valtavan virheen Mikko Rantasen kanssa
- Lähteet: Nashville Predators kaupittelee Steven Stamkosia – tämä seura kintereillä
- Carolina Hurricanesille kammouutinen – paras pistemies loukkaantui: ”Ei näytä hyvältä”
- Carolina oli lähellä tähtihyökkääjän hankintaa – Nikolaj Ehlers muutti tilanteen
- Trevor Zegras loistaa Philadelphiassa – kikkapoika teki kesällä ison muutoksen: ”Et halua nolata itseäsi”
- Karmivat tilastot: 64 miljoonan dollarin tähti on alkukauden suurin NHL-floppi?
- Ilja Samsonov: uusi seura
- Chris Tanevin tilasta päivitys
- Kaapo Kakosta iso uutinen
- Minnesota Wildin vaikeudet saivat jatkoa – faneilta poikkeuksellisen raju reaktio