Kevin Lankiselta taas mainio suoritus NHL:ssä – Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen jäivät tyystin pisteittä
Kuva: Getty Images
NHL:ään ryminällä tullut, ja Suomen maajoukkueen päävalmentaja Jukka Jaloselta kehut saanut Kevin Lankinen jatkoi kelvollisia otteitaan Chicago Blackhawksin maalilla myös Suomen aikaa varhain keskiviikkoaamuna. Carolina Hurricanesin Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen jäivät pisteittä suomalaisvahdin venyttyä taas parhaimpaansa Canesin 4-3-voittoon päättyneessä pelissä.
Ensiksi kahden ja sitten maalin takaa rinnalle noussut Chicago sai matkaansa pinnan, kun ottelu venyi aina voittolaukauskisaan asti. Siinä Lankinen antautui kerran kolmesta.
Mutta kuten todettua, Ahon ja Teräväisen käsittelyssä Lankinen ei kuitenkaan antautunut. Kumpikin suomalainen ampui maanmiestään kohti kolmesti, ja kaikkiaan maailmanmestari joutui ottamaan peräti 38 koppia. Korsolaislähtöisen timantin prosentit näyttivät taistossa lopulta vakuuttavia lukemia 92,7.
Ensimmäinen erä meni 2-2, toinen 0-0 ja kolmas 1-1.
– Carolina on erinomainen joukkue, jonka kokoonpanossa on paljon kokoa, nopeutta, taitoa ja syvyyttä. Ensimmäisillä minuuteilla emme olleet valmiita. Olen tyytyväinen siihen, kuinka reagoimme ja palasimme peliin, Blackhawks-luotsi Jeremy Colliton sanoi seuran kotisivuilla.
Viime vuosikymmenen dynastia Chicago on keskisessä divisioonassa kuudentena, joskin vain kaksi pinnaa kärjestä perässä. Ja se kärki on nimenomaan Carolina.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Utah jysäytti: nuorelle NHL-taiturille jättimäinen jatkosopimus: ”Legendaarinen sopimus”
- Mikko Rantasta yritettiin taklata NHL:ssä – karusti kävi
- Karmea paljastus: Ryan Kesleriä syytetään hirvittävistä teoista
- Dallas Stars rysäytti hirmudiilin NHL:ssä!
- St. Louis Blues: tehomies pitkään sivussa
- Mikael Granlund: ikävä uutinen
- Liigan paras puolustaja: Debyytti NHL:ssä – taustalla traaginen tarina
- Suomalaisvahdille helpottava voitto NHL:ssä – luotsi hehkutti
- Patrik Laineen ”NHL-ura nähty”? Ismo Lehkoselta selvä mielipide
- Flyers-pomo: Rasmus Ristolaisen sairausloman pituudesta uutta tietoa
- Patrik Laineen ”NHL-ura nähty”? Ismo Lehkoselta selvä mielipide
- Utah ongelmissa: NHL:n pistepörssin kärkimies vaatii jättimäistä palkankorotusta – ”Ei edes lähellä”
- Ryan Kesler pidätettiin – syytetään karmeasta rikoksesta
- Emil Hemming: uusi joukkue!
- NHL:ssä hengenvaarallinen onnettomuus – Sidney Crosby järkyttyi: ”Ei tunnu oikealta puhua pisteistä”
- TSN: Kirill Kaprizov yritettiin hankkia NHL:n ”suomalaisjoukkueeseen”
- Ivan Demidovia verrataan jo NHL-legendaan – yksi ominaisuus kuin Teemu Selänteellä
- Mikael Granlund: ikävä uutinen
- Dallas Stars rysäytti hirmudiilin NHL:ssä!
- Liigan paras puolustaja: Debyytti NHL:ssä – taustalla traaginen tarina