Harvoinpa näkee: Suomeen siirtynyt ex-NHL-pelaaja absurdissa tilanteessa vastuun kanssa – ”Tuntui itse asiassa ihan hyvältä”
Kuva: Getty Images
Suomalaisen KHL-joukkue Jokerien maalivahti Anders Lindbäck joutui viikonvaihteessa suorastaan absurdiin tilanteeseen.
Kun ruotsalaistähti torjui maansa maalilla lauantaina ja sunnuntaina EHT-peleissä ja perään maanantaina ja tiistaina helsinkiläisten tolppien välissä KHL:ää, pelasi hän neljänä päivänä peräkkäin kiekkoa.
Taalaliigassa kausina 2010-18 Nashville Predatorsia, Tampa Bay Lightningia, Dallas Starsia, Buffalo Sabresia ja Arizona Coyotesia 135 ottelussa eudstanut ruotsalaisvahti avasi tuntojaan Jokerien kotisivuilla.
– Tuntui itse asiassa ihan hyvältä, ei ongelmia. Olo on ollut suhteellisen tuore koko ajan, joten ilmeisesti teen fysiikkapuolella asioita oikein.
– Joukkueena meillä oli maanantaina enemmän potkua ja loimme enemmän tilanteita. Tänään (tiistaina) vastustajalla oli hallinta ja heidän hyökkäyspään taitonsa pääsi esiin.
Lindbäckin pelaamissa otteluissa hän otti lauantaina Suomea vastaan 4-1-voitossa 19 koppia ja sunnuntaina Tsekkiä vastaan 1-4-tappiossa 20 torjuntaa. KHL-peleissä Vitjazia vastaan tilille kertyi 30 ja Dynamo Moskovaa vastaan peräti 34 torjuntaa.
Jokerit hävisi viimeiset pelinsä ennen joulutaukoa 1-2 ja 0-4.
– Nyt on tullut muutama tappio putkeen, joten heti joulun jälkeen on saatava voittoputki käyntiin, Venäjällä sinänsä helpohkon, vajat 100 kilometriä pitkän kierroksen Moskova-Podolsk-Moskova-kierroksen heittänyt vahti tuumii.
Helsinkiläiset pelasivat KHL:n syyskaudella 33 ottelua, joista joukkue keräsi 39 pinnaa. Jokerit on läntisessä konferenssissa kahdeksantena, joskin se on pelannut pelisiirtojen takia paljon vähemmän kuin muut.
Joukkue jatkaa kauttansa tapaninpäivänä Severstal Tsherepovetsia vastaan kotijäällä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL:stä tuttu maalivahti: sopimus Eurooppaan
- Suomalaisvahti heivattiin NHL:stä farmiin
- Mikko Rantanen hurjaan saavutukseen – ohitti Olli Jokisen
- Oscar Hemming: uusi seura löytyi!
- Edmonton Oilersille karmea takaisku!
- Potkut saanut Buffalo-GM paljastaa: Sabres-tähti vaatii järisyttävää vuosipalkkaa
- Eetu Luostarinen: Anton Lundell otti Barkovin roolin – tällä osa-alueella valtava kehitysloikka
- Paljastus: Quinn Hughesia kaupiteltiin myös toiselle NHL-seuralle – Vancouver esitti hurjan vaatimuksen
- Venäläispelaaja ei mahdu kokoonpanoon NHL:ssä – nousi kauppahuhuihin
- Sebastian Aho latoi vahvat tehot – nousi kovaan porukkaan
- LA Kingsin kallispalkkainen floppihyökkääjä jätti siirtopyynnön – nämä seurat kintereillä
- Jarmo Kekäläiseltä vihjailevaa puhetta – Ukko-Pekka Luukkonen kaupataan?
- Jättifiasko: Jarmo Kekäläisen kärkivaraus floppasi pahemman kerran – siirto edessä?
- Jarmo Kekäläinen paljasti lehdistötilaisuudessa: Buffalo-omistajalta iso lupaus
- Potkut saanut Buffalo-GM paljastaa: Sabres-tähti vaatii järisyttävää vuosipalkkaa
- Siirtolistalla tapahtuu: St. Louis Blues nappasi entisen SHL-tähden – Dallas menetti puolustajan
- Pittsburgh Penguinsista tipahti jättiuutinen!
- Karmea takaisku: NHL-maalitykin kausi ohi!
- Paljastus: Quinn Hughesia kaupiteltiin myös toiselle NHL-seuralle – Vancouver esitti hurjan vaatimuksen
- Edmontonin ja Pittsburghin treidatut maalivahdit kohtasivat heti – melkoiset maalijuhlat