Harvoinpa näkee: Suomeen siirtynyt ex-NHL-pelaaja absurdissa tilanteessa vastuun kanssa – ”Tuntui itse asiassa ihan hyvältä”
Kuva: Getty Images
Suomalaisen KHL-joukkue Jokerien maalivahti Anders Lindbäck joutui viikonvaihteessa suorastaan absurdiin tilanteeseen.
Kun ruotsalaistähti torjui maansa maalilla lauantaina ja sunnuntaina EHT-peleissä ja perään maanantaina ja tiistaina helsinkiläisten tolppien välissä KHL:ää, pelasi hän neljänä päivänä peräkkäin kiekkoa.
Taalaliigassa kausina 2010-18 Nashville Predatorsia, Tampa Bay Lightningia, Dallas Starsia, Buffalo Sabresia ja Arizona Coyotesia 135 ottelussa eudstanut ruotsalaisvahti avasi tuntojaan Jokerien kotisivuilla.
– Tuntui itse asiassa ihan hyvältä, ei ongelmia. Olo on ollut suhteellisen tuore koko ajan, joten ilmeisesti teen fysiikkapuolella asioita oikein.
– Joukkueena meillä oli maanantaina enemmän potkua ja loimme enemmän tilanteita. Tänään (tiistaina) vastustajalla oli hallinta ja heidän hyökkäyspään taitonsa pääsi esiin.
Lindbäckin pelaamissa otteluissa hän otti lauantaina Suomea vastaan 4-1-voitossa 19 koppia ja sunnuntaina Tsekkiä vastaan 1-4-tappiossa 20 torjuntaa. KHL-peleissä Vitjazia vastaan tilille kertyi 30 ja Dynamo Moskovaa vastaan peräti 34 torjuntaa.
Jokerit hävisi viimeiset pelinsä ennen joulutaukoa 1-2 ja 0-4.
– Nyt on tullut muutama tappio putkeen, joten heti joulun jälkeen on saatava voittoputki käyntiin, Venäjällä sinänsä helpohkon, vajat 100 kilometriä pitkän kierroksen Moskova-Podolsk-Moskova-kierroksen heittänyt vahti tuumii.
Helsinkiläiset pelasivat KHL:n syyskaudella 33 ottelua, joista joukkue keräsi 39 pinnaa. Jokerit on läntisessä konferenssissa kahdeksantena, joskin se on pelannut pelisiirtojen takia paljon vähemmän kuin muut.
Joukkue jatkaa kauttansa tapaninpäivänä Severstal Tsherepovetsia vastaan kotijäällä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tom Wilsonin erityisominaisuus kerää ylistystä Kanadan pukukopissa: ”Ylivertainen”
- Nyt rytisee: Jeff Skinnerin sopimus revitty
- Carolina Hurricanesin sensaatiovahti: pitkä jatkosopimus
- Oliver Kapaselta suorat sanat venäläisestä ketjukaveristaan: ”Vähän hönö”
- Nyt uppoaa: Kasper Halttusen lapa tulikuumana AHL:ssä
- Joel Armia täräytti mielipiteensä tiskiin Tom Wilsonin tappelusta
- Matthew Tkachuk pilkkasi Leon Draisaitlia – fanit innoissaan: ”Kaikkien aikojen piikki”
- Kaksi NHL-tähteä sivussa Suomen harjoituksista – Antti Pennanen kommentoi tilannetta
- Näillä kentällisillä Leijonat harjoitteli – kaksi NHL-tähteä sivussa!
- Jani Nyman: hirmuvire!
- Mikko Rantanen sanoi, mitä NHL:ssä tapahtuisi jos yksi joukkue teurastaisi toisen
- Kimmo Timonen kiusasi Aleksandr Ovetshkinia Sotshissa: ”Sanoin sille, että…”
- Venäläistoimittaja avasi suunsa – Sidney Crosby ohjattiin nopeasti tilanteesta pois
- Katso: Tom Wilson pudotti hanskat ja syytti ranskalaista likaisesta tappelusta – näin Sidney Crosby kommentoi
- Kanada löi yhteen kolmen sentterin superketjun – maali ensimmäisessä vaihdossa
- Sveitsin NHL-tähdet 38-vuotiaasta sankaristaan: ”Miten hän ei ole ikinä pelannut NHL:ssä?!”
- Jeremy Swayman hörppäsi puolesta kentästä – huikea selitys pelin jälkeen
- Kanadan olympiatähden loukkaantumisesta uusi päivitys – nyt puhuu päävalmentaja
- Joel Armia täräytti mielipiteensä tiskiin Tom Wilsonin tappelusta
- Olympialaisten pudotuspelien aikataulut ovat tässä – hurjia ottelupareja!