Markus Nutivaara siirrostaan Florida Panthersiin: sai Jarmo Kekäläiseltä ”perisuomalaisen” puhelun

Markus Nutivaaran NHL-ura jatkuu tulevalla kaudella Columbus Blue Jacketsin sijaan Florida Panthersissa, johon mies kaupattiin lokakuun alussa.
Neljä kautta Blue Jacketsiä edustanut 26-vuotias oululaispuolustaja jäi viime kaudella pieneen rooliin saaden vyölleen vain 37 runkosarjapeliä sekä kaksi pudotuspelikamppailua. Pienentyneen vastuun myötä Columbuksen vara-GM:n paikalta Floridan GM:ksi palkattu Bill Zito nappasi miehen mukanaan Panthersiin. Toiseen suuntaan kaupassa siirtyi hyökkääjä Cliff Pu.
Nutivaara avaa Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläiseltä treidiin liittyen saamaansa puhelua NHLWAM Tonight -ohjelmassa.
– Mun mielestä se oli hyvähenkinen puhelu. Nopea, suomalaisittain hyvä puhelu. Ei paljoa puhuttu, käytiin asiat läpi. Molemmat tiesi tilanteen ja mulle jäi ainakin hyvä maku siitä, Nutivaara muistelee.
Puolustaja kertoo viestitelleensä uusista pelikavereistaan ainakin kapteeni Aleksander Barkovin sekä tähtimaalivahti Sergei Bobrovskin kanssa. Siirto Panthersiin tuli Nutivaaran mielestä parhaaseen mahdolliseen saumaan.
– Haikeat fiilikset tuli kun sain soiton Jarmolta. Tietenkin sitä haluaa aina pelata. Tiesin että tarvitsen jotain uusia tuulia ja muutosta ja nyt se tuli parhaalla tavalla kuin voi vain olla. Siellä on tuttu GM joka tykkää musta ja pari tuttua joukkuekaveria. Kaikin puolin hyvä juttu, Nutivaara iloitsee.
Voit kuunnella Nutivaaran haastattelun kokonaisuudessaan täältä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yli 400 ottelun NHL-taituri löysi uuden joukkueen!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Kausiennakko 2025-26: Calgary Flames
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!