Iso kala siirtomarkkinoille? Detroit ei päässyt sopuun jatkosta tähtipelaajansa kanssa

© Kuva: Getty Images

Detroit Red Wingsin ja seuran viime kauden toiseksi parhaan pistemiehen Tyler Bertuzzin välinen vääntö jatkosopimuksesta ei ole edennyt odotetulla tavalla.

Osapuolet eivät päässeet sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedmanin mukaan sopuun jatkosta sunnuntain takarajaan mennessä, minkä seurauksena edessä on lähes poikkeuksetta pelaajan ja seuran välejä pahasti tulehduttava välimiesmenettely.

Bertuzzi vaati ennen sunnuntaille merkattua välimieskäsittelyä Red Wingsiltä 4,25 miljoonan dollarin vuosipalkkaa, kun taas seura oli valmis lyömään taaloja tiskiin ainoastaan 3,15 miljoonan edestä per sesonki.

Yleinen uskomus onkin nyt se, että osapuolet päätyvät vuoden sopimukseen välimiesmenettelyn kautta, minkä jälkeen Red Wings saattaisi olla valmis kauppaamaan entisen kakkoskierroksen varauksensa eteenpäin.

25-vuotias Bertuzzi iski viime kaudella pelaamissaan 71 ottelussa mainiot tehot 21+27=48. Laitahyökkääjän edellinen sopimus oli arvoltaan 1,4 miljoonaa taalaa kaudessa.

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!