Henrik Lundqvistilta vihjaus NHL-uran jatkosta: ”En ole sokea!”
Kuva: Getty Images
New York Rangersin pitkäaikainen luottovahti Henrik Lundqvist menetti tällä kaudella ensimmäistä kertaa 15 vuoteen paikkansa seuran ykköstorjujana venäläisen superlupaus Igor Shestjorkinin esitettyä näyttöpaikan saatuaan loisto-otteita joukkueen maalilla.
8,5 miljoonan dollarin vuosipalkkaa nauttiva konkarimaalivahti tiedostaa 38 vuoden ikänsä tarkoittavan sitä, että Rangersin seurajohto katsoo maalivahtitilanteensa kanssa jo tulevaisuuteen. Lopettaminen ei kuitenkaan ole käynyt vielä King Henrikin mielessä.
– Keskittymiseni on nyt harjoittelussa sekä tulevassa kesässä. Aistin, että minulla on vielä annettavaa muutamaksi vuodeksi NHL-tasolla. Olen varma siitä, Lundqvist kertoo GP-Sportenin haastattelussa.
Ykkösvahdin paikan menettäminen kesken kauden yllätti ruotsalaislegendan.
– Kun asiat menivät niin kuin ne menivät, olin yllättynyt. Mutta samaan aikaan osa minusta ymmärtää realiteetit. En ole sokea. He (seurajohto) suunnittelevat jo tulevaisuutta. Joukkueessa on useita eri palasia, jotka ovat juuri nyt rakennusvaiheessa. Luonnollisesti olin silti pettynyt, etten pelannut niin paljon kuin olisin halunnut. Jos en olisi pettynyt, myisin nahkani halvalla. Haluan pelata ja tehdä sen korkealla tasolla, maalivahtilegenda paaluttaa.
Ruotsalaiskonkarilla on saumat napata ykkösvahdin paikka takaisin itselleen sitten, kun NHL-kausi taas jatkuu jossain vaiheessa kesää. Rangers kohtaa NHL-pudotuspelien 1. kierroksella Carolina Hurricanesin.
LUE MYÖS:
- Carter Hartilta tapahtumarikas paluu NHL-kaukaloon – kyyneleet valuivat ottelun jälkeen
- Niko Huuhtasen tilanteesta uutta tietoa
- Philadelphia Flyersille karmeita uutisia – paras maalintekijä kuukausia sivussa
- Suomalainen ex-Liiga-tähti: NHL-sopimus puretaan!
- Nimet paperissa – Samuel Helenius rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- St. Louis ja LA Kings pyöräyttivät treidin: Liigasta tuttu hyökkääjä kaupattiin
- Raju arvio olympialaisista: osa näistä NHL-supertähdistä jää rannalle
- Stanley Cup -voittaja jäi ilman sopimusta – hakee nyt vauhtia testisopimuksella AHL:stä
- NHL:n ykkösvarauksesta on kehkeytymässä jättifloppi
- Kuka on NHL:n paras pelaaja? Jere Lehtiseltä yllättävä vastaus
- Näkökulma: Punainen matto valmiiksi – Sidney Crosby tekemässä ihmetempun 38-vuotiaana
- NHL-vahti palaamassa kehiin yli puolentoista vuoden tauon jälkeen – nousi heti kauppahuhuihin
- NHL:n ykkösvarauksesta on kehkeytymässä jättifloppi
- Raiskaussyytteistä vapautettu ex-kärkivaraus löysi uuden joukkueen!
- Ottawa Senators: Kohuhyökkääjä päätymässä vapaille markkinoille
- Lassi Thomson: siirto uuteen joukkueeseen vireillä!
- Suomalaislupaus kutsuttiin ensimmäistä kertaa NHL:ään!
- Nimet paperissa – Samuel Helenius rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- 1200 NHL-ottelun legendalta musertava uutinen: sairastaa haimasyöpää
- Kuka on NHL:n paras pelaaja? Jere Lehtiseltä yllättävä vastaus