Tie auki? Anaheim Ducksissa debytoinut suomalaisjärkäle kerää ylistystä: ”Erittäin hyvä lisä joukkueeseemme”

Anaheim Ducksin kanssa yksivuotisen sopimuksen viime kesänä rustannut puolustaja Jani Hakanpää joutui odottamaan pitkään kutsua kirkkaisiin valoihin.
28-vuotias järkälepakki tahkosi alkusesongin Ducksin farmijoukkue San Diego Gullsissa, mutta nostettiin taalaliigan puolelle juuri ennen kuin koronaviruspandemia laittoi pelit säppiin.
Hakanpää ehti pelata viisi NHL-ottelua joissa avasi myös maalitilin osumalla 11.maaliskuuta tappio-ottelussa puolustavaa Stanley Cup-mestari St.Louis Bluesia vastaan.
Lyhytkin rupeama sai anaheimilaisjoukkueen vakiopuolustajakaksikko Hampus Lindholmin ja Josh Mansonin vakuuttumaan suomalaisen kyvyistä.
– Hakanpää teki heti vaikutuksen. Kun juttelin hänen kanssaan, hän sanoi, että on helpompaa tulla (AHL:stä) ylös, kun pääsee pelaamaan kunnon minuutteja ja saa siitä itseluottamusta. Tulee tunne, että sinuun todellakin uskotaan, Lindholm kertoo NHL:n suomenkielisten sivujen mukaan rapakon takana tiistaina järjestetyssä konferenssipuhelussa.
Manson oli samoilla linjoilla.
– NHL:ssä pelataan parempia pelaajia vastaa kuin AHL:ssä. Toisinaan se tekee pelistä helpompaa, jos sitä vain pelaa oikealla tavalla. Hakanpää on hoitanut hommansa hienosti ja näyttänyt olevansa mies paikallaan, Manson totesi ja jatkoi:
– Hakanpää on nyt ihan eri pelaaja kuin kauden alussa. Hän tuntee nyt olonsa mukavammaksi jäällä ja pysyy vauhdissa mukana. Hän on todella luotettava pelaaja ja pystyy kookkaana kaverina pelaamaan myös fyysisesti. Hän on erittäin hyvä lisä joukkueeseemme.
Ducksin kausi ei ole ollut mikään suuri menestys, sillä joukkue oli NHL:n runkosarjan keskeytyshetkellä jo 11 pisteen päässä läntisen konferenssin viimeisestä villi kortti-paikasta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Jonathan Toews palaa NHL:ään – pöydällä kaksi seuravaihtoehtoa
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Kuusi ensimmäistä pelaajaa Suomen olympiajoukkueeseen valittu!
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Sopimus purkissa – Lassi Thomson palaa NHL:ään!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa