Jaromir Jagr lyömässä luistimet naulaan? 48-vuotiaan legendan omistama seura koki karun kohtalon

© Kuva: Getty Images
TÄNÄÄN: Näe NHL pelit livenä!

NHL on taas käynnissä ja jäljellä ovat enää ratkaisupelit! Viaplay näyttää kaikki loppukauden ottelut suorina lähetyksinä! Tilaa nyt ilman sitoutumispakkoa.
NAPPAA TARJOUS

Kaikkien aikojen suurimpiin jääkiekkoikoneihin kuuluva tshekkilegenda Jaromir Jagr koki omistamansa seuran Rytiri Kladnon kanssa kovan kohtalon seuran pudottua Tshekin pääsarja Extraligasta.

Kladnon kärsimä 2-6-tappio Litvinoville tiesi samalla sitä, että Jagr’n omistama seura pelaa ensi kaudella maan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Change Ligassa. Samalla saattoi päättyä jo 48-vuotiaan Jagr’n loputtomalta tuntuva ura jääkiekkoilijana. Legendan päättynyt kausi oli rikkonainen, joskin edelleen varsin tehokas miehen iskettyä 37 pelissä tauluun tehot 15+14=29.

Varsinkin Jagr’n NHL-ura hakee vertaistaan. Välissä kolme kautta KHL:ssäkin kovin tehoin pelannut tshekkitähti ehti tahkoamaan taalajäillä uskomattomat 1733 runkosarjapeliä hirmutehoin 766+1155=1921. Mies on NHL:n kaikkien aikojen pistepörssin kakkospaikalla.

Jagr ei ole vielä paljastanut jatkosuunnitelmiaan pelaajauransa suhteen.

LUE MYÖS: Jaromir Jagr kiireisempi kuin koskaan – Tshekin liigassa pelaava legenda maksaa jopa pelikavereiden palkat

TÄNÄÄN: Näe NHL pelit livenä!

NHL on taas käynnissä ja jäljellä ovat enää ratkaisupelit! Viaplay näyttää kaikki loppukauden ottelut suorina lähetyksinä! Tilaa nyt ilman sitoutumispakkoa.
NAPPAA TARJOUS