Jopa Jack Huhges ja Kaapo Kakko kalpenevat – NHL:n juhannuksen kolmosvaraus takoo huikeaa ja historiallista jälkeä

NHL:ssä tällä kaudella tehot 5+5=10 iskenyt Chicago Blackhawksin sentteri Kirby Dach, 18, on jättänyt jopa juhannuksen ykkös- ja kakkosvaraukset, eli New Jersey Devilsin Jack Hughesin ja NY Rangersin Kaapo Kakon varjoonsa syksyllä.
Lähes kaksimetrinen ja satakiloinen kesän kolmosvaraus on NHL:n tulokkaiden pistepörssissä kuudentena. Hughes (4+6=10) ja Kakko (6+2=8) seuraavat tylysti takana.
Tietysti piste-ero Dachin ja kahden muun välillä ei ole iso, mutta toisaalta moni saattoi olettaa, että Blackhawks-sentterin pinnoista ei voi puhua samassa lauseessa Hughesin ja Kakon kanssa edes tässä vaiheessa sesonkia.
Dachin pistepussi on karttunut viime aikoina erityisen roimasti, sillä nyt keskushyökkääjä viilettää jo viisi ottelua käsittävässä pisteputkessa. Viime yönä kanukki saalisti yhden syöttöpinnan Carolina Hurricanesia vastaan.
Pisteputki on jaetusti kolmanneksi pisin Chicagon seurahistoriassa 18-vuotiaista pelaajista puhuttaessa. Ed Olczyk takoi pisteitä viidessä ottelussa peräkkäin tammikuussa 1985.
Tällä kaudella AHL:ää Rockford IceHogsissa pelanneen Dachin edustama Blackhawks hävisi keskiviikkoyönä Hurricanesille luvuin 2-4. Chicago keikkuu Keskisessä divisioonassa viidentenä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- St. Louis Blues vahvisti rivejään – haaviin 25 maalin mies vapailta markkinoilta
- Ruotsalaiskonkari vaihtaa seuraa NHL:ssä – takoi toissa kaudella kovat tehot
- NHL-veteraani Brent Burns vaihtaa seuraa – käynnissä uskomaton teräsmiesputki
- James van Riemsdykin uusi NHL-seura selvisi!
- Watson: Tässä Jesse Puljujärven ensi kauden seura – ei sittenkään Luganoon?
- Colorado Avalanchen tehomies vaihtaa seuraa: Solmi rahakkaan sopimuksen
- Nyt puhuu Mitch Marner: Tämän takia valitsi Vegasin – näpäytti Torontoa
- NY Rangers ja Carolina pyöräyttivät ison treidin – tähtipakille jättisopimus
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Colorado Avalanchen tehomies vaihtaa seuraa: Solmi rahakkaan sopimuksen
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Watson: Tässä Jesse Puljujärven ensi kauden seura – ei sittenkään Luganoon?
- Nyt puhuu Mitch Marner: Tämän takia valitsi Vegasin – näpäytti Torontoa
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!