Miten tässä näin kävi? Ottawa-GM antaa muille seuroille piikkiä – puolustajatähden sopimus pian valmis?
Kuva: Getty Images
Ottawa Senators on viime vuosina ollut jatkuvasti pilkkakirveen kohteena. Seuran omistaja Eugene Melnyk on värikäs persoona, jonka suusta pääsee sammakoita tasaiseen tahtiin, ja seuran ottelutapahtumien tempauksetkaan eivät ole aina menneet putkeen.
Nyt Ottawan GM Pierre Dorion on saanut kuitenkin aihetta kukkoilla muille kollegoilleen. Useat NHL-seurat kamppailevat nuorten tähtien sopimustensa kanssa samaan aikaan, kun Ottawa sai kiinnitettyä Colin Whiten kuuden vuoden ja edullisen 4,75 miljoonan dollarin vuosipalkan sopimuksella. Sopimusneuvotteluita ei ryöpytelty mediassakaan samalla tavalla kuin muiden pelaajien kohdalla.
Seuraavaksi Dorionin täytyy sorvata sopimus Thomas Chabotille, joka on yksi NHL:n parhaista nuorista puolustajista.
– Colin Whiten tapauksessa pystyimme pitämään kaiken todella luottamuksellisena ja saimme sopimuksen tehtyä. Emme usko, että puhumalla julkisesti mistään sopimusneuvotteluista, oli se sitten Chabot tai kuka tahansa rajoitettu vapaa agentti, tekee hyvää, Dorion sanoi heittäen piikkiä muille seuroille.
Ottawa neuvottelee jo Chabotin kanssa, mutta enempää Dorion ei suostu kertomaan. Puolustajalla on tulokassopimustaan yksi kausi jäljellä.
– Pysymme asiassa hiljaa. Meillä on ollut keskusteluita, enkä usko, että minun kannattaa sanoa enempää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kohutun NHL-lupauksen ura jatkuu – siirtyy yllättäen Venäjälle
- Juuso Välimäki: uusi seura
- Kevin Lankinen kaunisteli uskomatonta tilastoaan!
- Toimittaja: Edmonton ison ratkaisun edessä – 35 maalin pistetykki kaupataan
- Joel Armialta väkevä temppu NHL:ssä – nousi pörssikärkeen!
- Karu uutinen – Carolina-vahdin kausi ohi!
- 5,5 miljoonan dollarin miehelle tyly ilmoitus NHL:ssä – heivattiin ulos kokoonpanosta: ”Hieman umpikujassa”
- Columbus ja Pittsburgh pyöräyttivät treidin: Jarmo Kekäläisen ykkösvaraus kaupattu
- Carolina Hurricanes hankki hyökkääjäjärkäleen Edmonton Oilersista
- Faneille mieluisa uudenvuodenlahja? Lähde: Flyers-tähden jatkosopimus pian julki
- Patrik Laineesta jysähti iso huhu!
- Jarmo Kekäläisen taika puree: Buffalo Sabres ylsi huikeaan saavutukseen
- Columbus ja Pittsburgh pyöräyttivät treidin: Jarmo Kekäläisen ykkösvaraus kaupattu
- Kylmät kävi – Leijonat-pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Carolina Hurricanes hankki hyökkääjäjärkäleen Edmonton Oilersista
- Minnesota ja Tampa Bay leipoivat kaupan – lähes 200 NHL-ottelun hyökkääjä vaihtaa maisemaa
- Hurja ehdotus: Auston Matthews lihoiksi – tässä uusi seura?
- New York Rangers saamassa järkälemäisen vahvistuksen
- Ottawan tähtivahti sivuun joukkueen toiminnasta – Leevi Meriläiselle huipputilaisuus
- Anton Lundell sikaili – NHL lätkäisi rangaistuksen!