Kuulostaa hyvältä! Kaapo Kakko nauttii Aleksander Barkovin ylväitä kehuja: ”Hänet on kuin tehty NHL-kaukaloon”
Kuva: Getty Images
LAHTI. Florida Panthersin kippari Aleksander Barkov uskoo, että NY Rangersiin juhannuksena kakkosena varatulla Kaapo Kakolla on kirkas tulevaisuus NHL:ssä. Suomalaistähti kehui -lupauksen perjantaina median edessä Lahden vierailullaan.
– Ei ole Kaapolle mitään erityistä neuvoa. Kaaposta näkee, että hänet on kuin tehty NHL-kaukaloon. Se on tosi hyvä kiekolla, vaikka onkin nuori. Hän pystyy luomaan hyvin paikkoja itselleen ja kavereille, Panthersin kippari suitsutti.
NY Rangers on itse asiassa yllättävänkin kova porukka, jonka muita hyökkääjätähtiä ovat mm. Mika Zibanejad ja Artemi Panarin.
– Kaapo saa varmasti hyvät ketjukaverit vierelle. En usko, että olisi mitään mahdollisuutta sille, että ei pääsisi pelaamaan. Luulen, että tulee pärjäämään tosi hyvin.
Uusi kausi, uudet kujeet
Barkov itse lukeutuu NHL:n kirkkaimpiin tähtiin. Sarjan yksi monipuolisimmista senttereistä takoi viime kaudella runkosarjan 82 ottelussa huimat tehot 35+61=96. Vesi on jo kielellä uuden sesongin alla. – Yhtä innoissani menen Jenkkeihin kuin aina ennenkin. – Nyt on uusi kausi ja uusi mahdollisuus. Meillä on aika hyvä porukka kasassa. Kaikki ovat innoissaan. Joukkue on muuttunut jonkin verran. Esimerkiksi konkarivahti Roberto Luongo lopetti ja maalille tuli toinen tähti Sergei Bobrovski. Järjestikö Panthers Luongolle muuten läksiäisiä? – Ei ollut vielä. Se lopetti keskellä kesää, niin kaikki olivat ehtineet lähteä pois. Kyllähän paita jäädytetään jossakin kohtaa, Barkov heitti.Ikävä Niemisen juttuja
Keskushyökkääjä on hionut uuden kauden alla kuvioitaan yllättäen myös Lahdessa Pelicansin treeneissä. Siellä piipahtanut Barkov on käynyt myös eräällä lahtelaisella salilla muutamaan kertaan. Miksi ihmeessä Lahti? – Siellä on hyvä valmentaja. Vai ovatko sentterille tutun Pelicans-luotsi Ville Niemisen jutut niin hyviä, että niitä jaksaa kuunnella vapaaehtoisestikin? – Ei niitä hirveän kauaa jaksa, mutta välillä niitä tulee ikävä, suomalaistähti veisteli kieli poskessa. Kesän treenit ovat ilmeisesti onnistuneet. – Aika monipuolisesti olen treenannut, kuten ennenkin. Kaikkea jonkin verran. Suveen on kuulunut myös Tampere. Mikä sen kesässä on parasta? – Sauna, järvi ja kanansiivet.LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Elliotte Friedman: Näihin kahteen NHL-seuraan Patrik Laine oltiin kaupata!
- Nyt se tapahtui – Edmonton kutsui NHL:ään uuden suomalaisen!
- Taas tipahti yksi – nyt on Patrik Laineella huippupaikka!
- Joonas Donskoi muisteli siirtoaan Coloradoon – näiltä NHL-seuroilta sai tarjouksen
- Yllättävä vastaus! Miro Heiskanen nimesi NHL:n ärsyttävimmät vastustajat
- Suru-uutinen: Kohusopimuksen neuvotellut NHL-agentti menehtyi
- Sebastian Aho rikkoi upean merkkipaalun – nousi suomalaislegendojen kerhoon
- Paljastus kulisseista – NHL teki selkeän Venäjä-päätöksen!
- Mikko Rantasesta huippu-uutinen!
- Suomalaisvahdit huippuiskussa – Ukko-Pekka Luukkoselle kauden ensimmäinen nollapeli!
- Montreal-tähti pitkään sivussa – Patrik Laineelle avautumassa huipputilaisuus?
- Lähde: Jarmo Kekäläisen suunnitelmista paljastus – Buffalo luopumassa maalivahtilupauksestaan
- Se oli siinä – IS: Carolinan suomalaiselle kova kohtalo NHL:ssä!
- Yllättävä vastaus! Miro Heiskanen nimesi NHL:n ärsyttävimmät vastustajat
- Nyt se tapahtui – Edmonton kutsui NHL:ään uuden suomalaisen!
- Paljastus kulisseista – NHL teki selkeän Venäjä-päätöksen!
- Eeli Tolvanen: surkea uutinen
- Taas tipahti yksi – nyt on Patrik Laineella huippupaikka!
- Podcast: Teemu Selänteeltä paljastus – oli lähellä yllätyssiirtoa NHL:ssä
- Arttu Hyry: ällistyttävä video leviää!