Jesse Puljujärven agentti HS:lle: ”Kyse ei bluffista – tämän tason pelaaja saisi sopimuksen tunnissa”

Jesse Puljujärven agenttina vaikuttava Markus Lehto on kuohuttanut kiekkomedioita ympäri maailman kesällä antamillaan lausunnoilla liittyen suojattinsa uran jatkoon.
Lehto väittää Helsingin Sanomien tuoreessa haastattelussa, ettei kommenteissa ole kyse bluffista nykyistä seuraa Edmonton Oilersia kohtaan.
– Tässä ei ole mistään bluffaamisesta kysymys, vaan pelaaja on ollut vakuuttunut ja on edelleen vakuuttunut, että haluaa muutosta. Hän on täysin NHL-pelaaja, Lehto avaa HS:lle.
– Tämän tason kaveri saa sopimuksen vaikka yhdessä tunnissa 30 joukkueeseen, jos haluaa ottaa sen. Siitä ei ole kyse, etteikö tälle kaverille pelipaikka löytyisi Euroopasta. On muista asioista kyse, Lehto avaa paikallaan junnaavia neuvotteluja.
Kaksisuuntainen NHL-sopimus ei Puljujärven tapauksessa tule kysymykseen, vaikkei raha näyttelekkään neuvotteluissa keskeisintä asemaa.
– Totta kai se pitää olla yksisuuntainen tämän tason pelaajan kohdalla, Lehto vahvisti muistuttaen samalla yksisuuntaisen sopimuksen edun olevan siinä, ettei pelaajaa voi lähettää farmiliigaan ilman, että muilla NHL-seuroilla olisi mahdollisuus poimia tämä riveihinsä.
– Tässä on kysymys siitä, että saadaan uusi mahdollisuus puhtaalta pöydältä. Raha voi olla melkein mitä tahansa, Lehto kuittaa lopuksi puheet liian suuresta palkkapyynnöstä.
Lähde: Helsingin Sanomat
LUE MYÖS: Mikko Rantasen pomo vahvistaa – sopimusneuvottelut pian käyntiin: ”Meillä on jo paikka katsottuna”

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kanadan MM-hopeavahti lähtee NHL:stä – siirtyy KHL:ään
- Suomalaishyökkääjä rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- Tässä Edmontonin maalivahti ”kuolemanpeliin” – Kasperi Kapasen kohtalo selvillä
- NHL-maalitykki vapaille markkinoille
- Jonathan Toews palaa NHL:ään – pöydällä kaksi seuravaihtoehtoa
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Jonathan Toews palaa NHL:ään – pöydällä kaksi seuravaihtoehtoa