Jesse Puljujärven agentti HS:lle: ”Kyse ei bluffista – tämän tason pelaaja saisi sopimuksen tunnissa”

Jesse Puljujärven agenttina vaikuttava Markus Lehto on kuohuttanut kiekkomedioita ympäri maailman kesällä antamillaan lausunnoilla liittyen suojattinsa uran jatkoon.
Lehto väittää Helsingin Sanomien tuoreessa haastattelussa, ettei kommenteissa ole kyse bluffista nykyistä seuraa Edmonton Oilersia kohtaan.
– Tässä ei ole mistään bluffaamisesta kysymys, vaan pelaaja on ollut vakuuttunut ja on edelleen vakuuttunut, että haluaa muutosta. Hän on täysin NHL-pelaaja, Lehto avaa HS:lle.
– Tämän tason kaveri saa sopimuksen vaikka yhdessä tunnissa 30 joukkueeseen, jos haluaa ottaa sen. Siitä ei ole kyse, etteikö tälle kaverille pelipaikka löytyisi Euroopasta. On muista asioista kyse, Lehto avaa paikallaan junnaavia neuvotteluja.
Kaksisuuntainen NHL-sopimus ei Puljujärven tapauksessa tule kysymykseen, vaikkei raha näyttelekkään neuvotteluissa keskeisintä asemaa.
– Totta kai se pitää olla yksisuuntainen tämän tason pelaajan kohdalla, Lehto vahvisti muistuttaen samalla yksisuuntaisen sopimuksen edun olevan siinä, ettei pelaajaa voi lähettää farmiliigaan ilman, että muilla NHL-seuroilla olisi mahdollisuus poimia tämä riveihinsä.
– Tässä on kysymys siitä, että saadaan uusi mahdollisuus puhtaalta pöydältä. Raha voi olla melkein mitä tahansa, Lehto kuittaa lopuksi puheet liian suuresta palkkapyynnöstä.
Lähde: Helsingin Sanomat
LUE MYÖS: Mikko Rantasen pomo vahvistaa – sopimusneuvottelut pian käyntiin: ”Meillä on jo paikka katsottuna”
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Luistimet naulaan – yli 600 NHL-ottelun hyökkääjä lopettaa uransa!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Kausiennakko 2025-26: Detroit Red Wings
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia
- NHL-maalivahtilegenda Eddie Giacomin on kuollut
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Philadelphia ja Columbus pelaajakaupoilla: Kallispalkkainen maalivahti vaihtaa maisemaa
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Buffalo-valmentaja ajoi kolarin päihtyneenä – kyydissä kolme lasta
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- NHL-kausiennakko 2025-26: New York Rangers
- Surkea uutinen: Corey Perry polvileikkaukseen
- Kausiennakko 2025-26: Vancouver Canucks