Vancouver Canucksin nuori tähtihyökkääjä yhä ilman sopimusta – näin agentti kommentoi tilannetta!

Vancouver Canucks on hankkinut kesällä useita varsin onnistuneelta vaikuttavia täsmävahvistuksia.
Seura on kiinnittänyt sopimuksiin Micheal Ferlandin, J.T. Millerin, Tyler Myersin sekä Jordie Bennin. Seuraava tavoite onkin päästä sopimukseen nuoren supertähti Brock Boeserin kanssa. Tiukka palkkakattotilanne hankaloittaa kuitenkin osapuolten sopimusneuvotteluja.
22-vuotias jenkkilaituri iski menneellä kaudella pelaamissaan 69 ottelussa komeat 56 (20+36) tehopinnaa, mikä tietää rajoitetulle vapaalle agentille muhkeaa jatkosopimusta. Vielä sellaista ei kuitenkaan ole näköpiirissä.
– Seura on käyttänyt paljon rahaa (vapaisiin pelaajiin) tehdäkseen joukkueesta kilpailukykyisemmän. Tämä on hienoa, ja Brock haluaa oman palansa kakusta. Meidän on ratkaistava, kuinka iso tuo pala on. Vuoden vai kahdeksan vuoden sopimus? Teemme töitä löytääksemme oikean ratkaisun, miehen agentti Ben Hankinsson kertoo NHL.comille.
Canucksin GM Jim Benning kertoo seuran tekevän yhä töitä ratkaisun löytämiseksi myös pelaajakauppojen avulla.
– Jos voimme siirtää pelaajia, se tekee tilanteesta helpomman. Jos se ei onnistu, meillä on silti suunnitelma tilanteen varalle, Benning kertoo.
Seuralla on palkkakatossaan viisi miljoonaa dollaria vapaata tilaa. Yksi vaihtoehto tilanteen helpottamiseksi on siirtää loukkaantuneen hyökkääjä Antoine Rousselin kolmen miljoonan taalan kausipalkka pitkäaikaisloukkaantuneiden listalle. Tämä avaisi lisää rahaa Boeserin kiinnittämiseksi.
LUE MYÖS: Lähde: Dallas Stars heitti suomalaispelaajansa siirtolistalle!
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- The Athletic: Carter Hart tekemässä NHL-sopimuksen!
- Chicago jysäytti jättidiilin!
- Kausiennakko 2025-26: Utah Mammoth
- Buffalo Sabres on kokenut kirvelevän suomalaistakaiskun
- Elliotte Friedmanilta kutkuttava kommentti Kirill Kaprizovin tilanteesta
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- Elliotte Friedmanilta kutkuttava kommentti Kirill Kaprizovin tilanteesta
- Kausiennakko 2025-26: Anaheim Ducks
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue