Kohuttu NHL-tähti näytti arvostelijoille pitkää nenää heti debyytissään – ”Meillä oli ehdottomasti kemiaa”

NHL-tähti Evander Kane pelasi tiistaina ensimmäisen kerran uuden seuransa San Jose Sharksin paidassa ja oli heti tehokas. Kane summasi tehot 0+2, kun San Jose kaatoi Edmonton Oilersin 5-2.
Kane siirtyi maanantaina San Josen paitaan Buffalo Sabresista isossa pelaajakaupassa. Buffalo on kyntänyt jo pitkään, mutta Sharksille merkitsee vielä jokainen peli paljon. Siinä on iso ero.
– Tulin tänne tavallaan tilanteesta, missä ei pelattu enää merkityksellistä kiekkoa tilanteeseen, missä jokainen peli vielä merkitsee, Kane sanoi NHL.comissa.
[readmore from=”suomalaiset”]
– Mutta totta kai tämä tilanne sytyttää ja sitä yrittää muuttaa peliään niin paljon kuin vain pystyy. Oli mukavaa päästä tehoilla ja auttaa joukkuetta hyökkäyspäässä ja tietenkin myös muilla osa-alueilla, Kane jatkoi.
Kane pelasi tiistaina samassa ketjussa Joe Pavelskin ja suomalaishyökkääjä Joonas Donskoin kanssa. Pavelski iski tiistain tehot 1+3 ja Donskoi 0+1.
– Meillä oli ehdottomasti kemiaa. Hän (Kane) on kaveri, joka on hyvin nopea ja pystyy kuljettamaan kiekkoa kovassa vauhdissa. Se avasi meille paljon tilaa tänään, Pavelski näki.
Kane kiitteli vielä myöhemmin Twitterissä Sharksin kannattajia lämpimästä vastaanotosta uuteen kotihalliin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- St. Louis Blues vahvisti rivejään – haaviin 25 maalin mies vapailta markkinoilta
- Ruotsalaiskonkari vaihtaa seuraa NHL:ssä – takoi toissa kaudella kovat tehot
- NHL-veteraani Brent Burns vaihtaa seuraa – käynnissä uskomaton teräsmiesputki
- James van Riemsdykin uusi NHL-seura selvisi!
- Watson: Tässä Jesse Puljujärven ensi kauden seura – ei sittenkään Luganoon?
- Colorado Avalanchen tehomies vaihtaa seuraa: Solmi rahakkaan sopimuksen
- Nyt puhuu Mitch Marner: Tämän takia valitsi Vegasin – näpäytti Torontoa
- NY Rangers ja Carolina pyöräyttivät ison treidin – tähtipakille jättisopimus
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Colorado Avalanchen tehomies vaihtaa seuraa: Solmi rahakkaan sopimuksen
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Watson: Tässä Jesse Puljujärven ensi kauden seura – ei sittenkään Luganoon?
- Nyt puhuu Mitch Marner: Tämän takia valitsi Vegasin – näpäytti Torontoa
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!