Sami Vatasen sisältänyt superkauppa kerää ylistystä – ”Kuvitelkaa, mitä tästä voi tulla!”
Kuva: Getty Images
Jääkiekkomaailman suurin puheenaihe on tänään ollut NHL:ssä leivottu jättikauppa, jossa suomalaispuolustaja Sami Vatanen siirtyi Anaheim Ducksista New Jersey Devilsiin ja hyökkääjät Adam Henrique sekä Joseph Blandisi vastakkaiseen suuntaan. Lisäksi kaupassa liikkui ehdollisia varausvuoroja.
Treidi on jo kerännyt ylistystä monelta taholta. Kauppaa on luonnehdittu reiluksi ja molempia joukkueita aidosti hyödyttäväksi.
”Kiekkoraamattu” The Hockey Newsin toimittaja Ryan Kennedy piti treidiä erinomaisena molemmille osapuolille.
– Vatanen on nopea, todella hyvin kiekkoa liikuttava puolustaja, ja hän nousee uudessa joukkueessaan välittömästi kärkipareihin. Uskoisin, että Vatasen hyökkäyspelitaidot auttavat Devilsiä todella paljon, Kennedy kirjoittaa.
– Devilsillä on jo ennestään nopea hyökkäyskalusto. Kuvitelkaa, mitä siitä voi tulla, kun Taylor Hallin ja Nico Hischierin kaltaiset tykit saavat todella hyvän kiekon liikuttajan samaan ketjuun, Kennedy maiskutteli.
Kennedy myös muistutti siniviivauhasta, jonka Vatanen tuo Devilsiin.
– Heidän suurin pelotteensa viivalla on toistaiseksi ollut tulokaspakki Will Butcher, mutta hän ei ole ihan huippu jalalla. Nyt Devils saa uuden vaihtoehdon viivalle, ja samalla joukkueen puolustuksen syvyys sai mukavan lisän, Kennedy kirjoittaa.
TSN-kanavan toimittaja Pierre LeBrun muistutti, että Devils oli Vatasen perässä jo kesällä.
– Devils tarvitsi ja halusi rightilta pelaavan kärkipuolustajan, ja Vatanen on sellainen. Devils kyseli Vatasen perään jo kesäkuussa laajennusdraftin aikoihin, mutta tuolloin Anaheim teki kaupat (puolustaja Shea) Theodoresta Vegasin kanssa, ja tämä Vatasen siirto meni jäihin. Mutta kun Ducks ei saanut (keskushyökkääjä Matt) Duchenea muutama viikko sitten, neuvottelut Devilsin ja Ducksin välillä alkoivat uudelleen, Le Brun kertoo twitter-tilillään.
Devils went after RHD Shattenkirk last July 1 and clearly felt the need was still there for a top RHD and get him in Vatanen. Ducks still deep on D and needed a top-6 F. They were in on Matt Duchene but lost out. Now get Henrique. Both teams fill perceived needs.
#TradeCentre ALERT: #Ducks acquire F Adam Henrique, F Joseph Blandisi and 2018 3rd-round draft pick from #Devils for D Sami Vatanen & conditional draft pick #TSNHockey
Devils first kicked the tires on Vatanan back in June around expansion draft time but Anaheim made the Theodore trade with Vegas so it kind of went away... but once Ducks lost out on Duchene a few weeks ago, obviously things started to pick up again between NJ and Ana
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Florida Panthersille huippu-uutinen!
- Eeli Tolvanen takoi hurjat tehot NHL:ssä – pisteputki jo komeissa lukemissa
- Ottawan tähtivahti sivuun joukkueen toiminnasta – Leevi Meriläiselle huipputilaisuus
- Kylmät kävi – Leijonat-pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Anton Lundell sikaili – NHL lätkäisi rangaistuksen!
- Minnesota ja Tampa Bay leipoivat kaupan – lähes 200 NHL-ottelun hyökkääjä vaihtaa maisemaa
- Patrik Laineesta jysähti iso huhu!
- Montreal Canadiens: surkea uutinen
- Jarmo Kekäläisen taika puree: Buffalo Sabres ylsi huikeaan saavutukseen
- 54 miljoonaa dollaria! Tampan puolustaja rustasi jättimäisen sopimuksen
- Ismo Lehkonen listaa NHL:n rottajoukkueet – yksi ylitse muiden: ”Aivan suvereeni”
- Patrik Laineesta jysähti iso huhu!
- Toronto Maple Leafs: uusi valmentaja
- Suora myyntipuhe: NHL-legenda haluaa olympialaisiin – ”En voi ymmärtää”
- Lähde: Minnesota tarjosi pitkäaikaista sentteriään toiselle NHL-seuralle
- Jarmo Kekäläisen taika puree: Buffalo Sabres ylsi huikeaan saavutukseen
- Kylmät kävi – Leijonat-pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Minnesota ja Tampa Bay leipoivat kaupan – lähes 200 NHL-ottelun hyökkääjä vaihtaa maisemaa
- Elliotte Friedmanilta karu paljastus Torontosta
- 54 miljoonaa dollaria! Tampan puolustaja rustasi jättimäisen sopimuksen

