Miro Heiskanen kokenut massiivisen muodonmuutoksen – paino noussut 20 prosenttia
Kuva: Juha Tamminen
Tänä kesänä NHL:ään numerolla kolme varattu Miro Heiskanen on kovaa vauhtia valmistautumassa taalakaukaloihin, vaikka ensi kausi meneekin näillä näkymin vielä Suomessa.
18-vuotias suomalaisnuorukainen totesi SB Nationin haastattelussa, että hänen mielestään olisi järkevintä jäädä Suomeen vielä vuodeksi, mikä mahdollistaisi erinomaisen treenaamisen ja sitä kautta kropan kehittämisen NHL-valmiiksi.
Tiedä sitten, mitä kokonainen kausi Liiga-kaukaloissa tekisi vielä lisää, mutta Heiskanen on jo nyt kirjaimellisesti miehen mitoissa. Hänen painokseen kirjattiin nimittäin viime kauden alkajaisiksi 70 kiloa ja nyt hän painaa peräti 14 kiloa enemmän.
– Painan tällä hetkellä 84 kiloa. Minun täytyy koko ajan tulla vahvemmaksi – se on tärkein asia, mitä minun täytyy tehdä, Heiskanen toteaa SB Nationin haastattelussa, laskeskellen paunojen ja kilojen keskinäistä muunnossuhdetta.
Kroppaan on siis tarttunut vajaan vuoden aikana, prosentuaalisesti mitattuna, huimat 20 prosenttia lisää painoa ja satavarmasti pääasiassa vain lihasmassaa. Vauhti on siis kova, mitä tulee kropan sopeuttamiseen NHL-kaukaloihin.
Sen sijaan Heiskasen pituudesta ei ole toistaiseksi tietoa. Ennen viime kautta hänellä oli vartta 178 senttimetrin edestä, mutta hän täytti 18 vuotta vain vajaa kuukausi sitten, joten myös pituuskasvua on varmasti nähty.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
- Calgary Flames uudelleenrakennuksen keskellä – superlupaus puolustuksen johtajaksi
- 216-senttinen järkäle tappeli NHL-lupausten ottelussa – hirmuinen kokoero vastustajaan
- Buffalon suomalaislupaus: surkea uutinen
- Toronto Maple Leafs: uusi vahvistus vapailta markkinoilta
- Chris Kreiderin uusi NHL-seura selvillä!
- Detroit Red Wingsin kaudesta synkkä ennuste – kymmenen vuoden piina jatkuu
- Elliotte Friedman: Florida Panthers teki tarjouksen Connor Hellebuyckista
- Vegas Golden Knights avasi rahahanat – Mark Stonelle jättimäinen jatkosopimus
- Sidney Crosby otti kantaa Mike Babcockin NHL-paluuseen – ”Todella hyvä”
- Toimittaja: Nashville jahtaa Carolinan mestaripuolustajaa – hintalappu hirvittää
- Näkökulma: NHL:ssä aukesi yllättäen ovi – Patrik Laine olisi ratkaisu
- Elliotte Friedman: Florida Panthers teki tarjouksen Connor Hellebuyckista
- Edmontonissa raju vastareaktio – jo 24 000 ihmistä haluaa kohuhankinnan ulos: ”En voi tukea tätä joukkuetta”
- Carolina kiinnitti yli 400 NHL-ottelun Stanley Cup -mestarin
- 54 NHL-ottelun mies löi rahoiksi – yli 20 miljoonaa kouraan!
- Herkullinen huhu NHL:stä – Jarmo Kekäläinen maalitykin kintereillä!
- Toimittaja: Nashville jahtaa Carolinan mestaripuolustajaa – hintalappu hirvittää
- Yllätysuutinen! Edmonton-vahti lopettaa pelaajauransa vain 29-vuotiaana
- Vegas Golden Knights avasi rahahanat – Mark Stonelle jättimäinen jatkosopimus
- Detroitilta kova ratkaisu Dylan Larkinin suhteen!