Entisestä Sabres-pelurista Buffalon uusi GM – ”Hän auttaa meidät lopulliseen tavoitteeseemme”
Kuva: Getty Images
Buffalo Sabres koki menneellä kaudella jälleen yhden pettymyksen, kun se jäi omassa divisioonassaan viimeisten joukkoon.
Menestymättömyyteen reagointiin kovin ottein, sillä niin päävalmentaja Dan Bylsma kuin GM Tim Murray saivat lähteä. Tätä ennen Jack Eichel oli arvostellut kovin sanoin Bylsmaa, ja totesi, että mikäli Bylsma jatkaa, hän ei tee jatkosopimusta seuran kanssa.
Vaikka virallisesti tätä ei pidettykään potkujen syynä, niin vain päiviä tästä, Bylsma ja Murray saivat lähteä.
Sabres aloittikin välittömästi uuden GM:n ja päävalmentajan etsimisen, ja ainakin GM:n paikalla on nyt löydetty tarpeeksi pätevä mies. Seura nimittäin ilmoitti, että se on palkannut Jason Botterillin uudeksi GM:ksi.
– Olemme todella innoissamme toivottaessamme Jason Botterillin Buffalo Sabresin perheeseen. Jasonin jääkiekkotietämys, kokemus varaustilaisuuksista ja pelaajien kehittämisestä sekä hänen lähestymisensä valmennustehtäviin nousi esille haastattelujemme yhteydessä, seura kertoo virallisessa tiedotteessaan.
– Jason on rakentanut vankan maineen johtajana, joka on yhteydessä vahvasti pelaajien ja valmennuksen kanssa. Olemme luottavaisia, että hänellä on positiivinen vaikutus organisaatioomme, ja että hän auttaa meidät pääsemään lopulliseen tavoitteeseemme.
Vahvaa työtä AHL:ssä
Botterill on entinen Sabres-pelaaja, mikä oli yksi seuran toiveista uuden GM:n palkkaamisessa. 40-vuotias Botterill pelasi uransa kolme viimeistä kautta Sabresin organisaatiossa, jossa hän myös lopetti oman peliuransa. Botterill on työskennellyt aikaisemmin pitkään Pittsburgh Penguinsin organisaatiossa, sillä hän toimi AHL-seura Wilkes-Barre/Scrantonin GM:nä. Hän muun muassa palkkasi aikoinaan seuran päävalmentajaksi Mike Sullivanin, josta tuli myöhemmin Penguinsin pääkäskijä. Botterill on toiminut viimeiset vuodet Penguinsin apulais-GM:nä. Hän oli pestissä jo silloin, kun Ray Shero sai väistyä GM:n paikalta ja Jim Rutherford nousi hänen tilalleen. Botterillin aikana Wilkes-Barre/Scrantonista on noussut useita pelaajia Penguinsin miehistöön, kuten Conor Sheary, Bryan Rust ja Jake Guentzel.LUE MYÖS:
- Siirtolistalla käy kuhina: usean suomalaisen kohtalo selvisi – mukana Henri Jokiharju
- NY Rangers oli lähellä jättikaappausta – siirto kariutui viime hetkillä
- NHL-pomot äänestivät tulevaa mestaria – yksi joukkue tyrmäävän ylivoimainen
- Aleksander Barkov tekee paluun – Florida nousee kapteeninsa johdolla takaisin huipulle
- Mikko Rantanen: Yllättävä sopimus!
- Tässä NHL:n TOP 50 -pelaajat – nämä suomalaiset mahtuivat mukaan
- Näkökulma: Tässä harjoituskauden suurin sensaatio – nollan NHL-ottelun mies yllätti kaikki
- Liigan superlupaus nappasi pelipaikan NHL:stä!
- Nyöryytetty Avalanche jälleen suosikkien joukossa Stanley Cup jahtiin – kestääkö joukkueen kantti kovan paikan tullen?
- Kuusi suomalaista heivattiin NHL:n siirtolistalle – mukana 448 ottelun mies
- NHL:n vapailla markkinoilla tapahtui – yksi kovimmista nimistä teki sopimuksen
- NHL:ssä pyöräytettiin treidi – Ottawa hankki Leevi Meriläisen tilalle uuden maalivahdin
- Kuusi suomalaista heivattiin NHL:n siirtolistalle – mukana 448 ottelun mies
- Leevi Meriläinen napattiin siirtolistalta – tässä uusi seura
- Suomen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan – kaupattiin yhden ottelun jälkeen
- Mikko Rantanen: Yllättävä sopimus!
- Liigan superlupaus nappasi pelipaikan NHL:stä!
- Sportsnet: Dylan Larkin laajensi listaansa – näihin seuroihin hän suostuu siirtymään
- Suomalaistähdet ovat Dallas Starsin suurin kysymysmerkki
- Ukko-Pekka Luukkonen: surkea uutinen