Daniel Sedin Canucksin tuskasta: ”Luojan kiitos, että voitimme joulukuussa”
Kuva: Getty Images
Toronto lisäsi lauantai-iltana Vancouverin tuskaa tarjoilemalla Canucksille seitsemännen peräkkäisen tappion, vahvan kolmannen erän ansiosta lukemin 3-1. Daniel Sedin puhui pelin jälkeen NHLSuomelle joukkueensa tilasta sekä olympialaisista.
Kuinka turhauttavaa on, kun menetitte johdon jälleen kerran kolmannessa erässä ja pelin voiton sen myötä?
Sitä ei pitäisi tapahtua. Meidän on pystyttävä pelaamaan paremmin, kun johdamme kolmannessa. Sitä on tapahtunut pitkin kautta ja sen on muututtava, jos haluamme mukaan pleijareihin.Mitä tapahtui kolmannessa erässä viiden minuutin pätkällä, jolloin Leafs voitti pelin?
Se ei mielestäni ollut riittävän hyvä suoritus meiltä. Kun johdat kolmannessa erässä, niin sinun on pitää olla tietoinen joka tilanteesta ja varmistua siitä, että puolustat oikealla tavalla. Olemme hävinneet liian monta peliä kolmannessa erässä.Sinä ja muutama muu pelaajistanne jatkavat suoraan Sotshiin. Tuleeko tauko loppujoukkueelle kreivin aikaan?
Luulen niin. Tämä on ollut henkisesti rankkaa aikaa, kun olemme hävinneet toistuvasti. Pelissämme on merkkejä siitä, että olemme tehneet käännöksen parempaan suuntaan. Toivottavasti saamme tauon aikana pelaajia sairastuvalta takaisin ja saamme hyvän puristuksen aikaiseksi loppukaudella. Siitä tulee tuore aloitus kaikille ja edessä on täysin uusi kausi kisojen jälkeen. Meillä on kova rypistys edessämme.Oletko yllättynyt olet, että olette vielä lähellä pudotuspelipaikkaa?
Jep. Luojan kiitos, että voitimme joulukuussa. Mutta kuten sanoin, niin saamme uuden alun, kaverit pääsevät huilaamaan ja sairastupamme tyhjenee. Joukkueena meidän on pysyttävä positiivisena ja lähestyttävä loppukauden pelejä kuten plajareita eli pakkovoittoina.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Seattle Krakenille karu takaisku: avainpelaaja loukkaantui
- Nämä NHL-ottelut näkyvät tv:ssä ilmaiseksi kaudella 2025-26
- Jesse Puljujärvi avautui HBO:lla NHL-uransa synkistä hetkistä: ”Itkinkin”
- Tuukka Rask kertoi arvionsa: Tässä on seuraava suomalainen NHL:n ykkösmaalivahti
- Kokenut NHL-tähti lyttäsi itsensä täysin median edessä: ”Olen pelannut yhden hyvän kauden”
- NHL-tähti sivuun joukkueensa toiminnasta – taustalla ikävä syy
- Ottelukeskus
- Elliotte Friedman: useat NHL-seurat kiinnostuneet nuoresta KHL-pistetykistä
- Rahahanat kiinni: Toronto hyllytti 9,6 miljoonan dollarin floppihyökkääjän
- NHL-seura heivasi kovapalkkaisen tähtensä katsomoon
- Sportsnet: Treidipommi muhii Torontossa – tämän pelaajan perään NHL-seurat kyselevät
- NHL-seura heivasi kovapalkkaisen tähtensä katsomoon
- Rahahanat kiinni: Toronto hyllytti 9,6 miljoonan dollarin floppihyökkääjän
- Unelma Sidney Crosbysta kuihtui kasaan – nappaako Montreal toisen tähtiluokan sentterivahvistuksen?
- Jordan Binnington teki häikäilemättömän tempun Aleksandr Ovetshkinille – jäi tylysti kiinni
- Jordan Binnington sai kiekkomaailman pillastumaan – kommentoi nyt kohuratkaisuaan
- Tuukka Rask kertoi arvionsa: Tässä on seuraava suomalainen NHL:n ykkösmaalivahti
- Miro Heiskanen ja Mikko Rantanen hurjassa pistevireessä – voittoon asti se ei riittänyt
- NHL-tähti sivuun joukkueensa toiminnasta – taustalla ikävä syy
- Elliotte Friedman: useat NHL-seurat kiinnostuneet nuoresta KHL-pistetykistä