Ismo Lehkonen puolustaa Miro Heiskasen telonutta Matt Rempeä – vertaa NHL-supertähteen!
Viime kaudella NHL:ssä tappeluillaan kohua herättänyt New York Rangersin Matt Rempe nousi jälleen otsikoihin taklaamalla Dallas Starsin tähtipuolustaja Miro Heiskasta kahdeksan ottelun mittaisen pelikiellon arvoisesti.
Monet ovatkin jo valmiita heittämään vanhan ajan goonikulttuuria takaisin NHL:ään tuoneen 22-vuotiaan Rempen kokonaan ulos maailman kovimmasta kiekkoliigasta. NHL-asiantuntija Ismo Lehkonen on asiasta eri mieltä. Lehkonen antaisi 203-senttiselle kanadalaisjärkäleelle vielä mahdollisuuden.
– Mä en vielä luopuisi siitä Rempestä tai heittäisi toivoa sen suhteen. Se kuitenkin luistelee isoksi (pelaajaksi) yllättävän hyvin. Mieti Tage Thompsonia. Eihän Rempellä samanlaisia lapasia ole eikä se osaa kiekkoa hämmentää samalla tavalla. Mutta mieti Thompsonia ja sitä kuinka kauan sillä on kestänyt tulla, ja yhtäkkiä se tekikin kauhean määrän pisteitä, Lehkonen vertaa Rempeä ja Buffalo Sabresin tähtihyökkääjää Kalju Corner -podcastissa.
– Kuinka laadukas äijä se (Thompson) sitten on, vaikka pelaakin paskassa joukkueessa. Edelleen sillä on kahdensuunnan pelaamisessa opettelua. Kyllä mun mielestä Rempen kanssa pitäisi kärsivällisyyttä olla. Tuo että se törmäilee ja tappelee, ei ole se juttu millä se tulee tekemään uraa. Mun mielestä hänen pitäisi nyt yrittää keskittyä siihen jääkiekon pelaamiseen, Lehkonen ohjeistaa.
Ainakin toistaiseksi Rempen pelillinen anti Rangersille on ollut ohkaista. Kanukkigooni on kerännyt 22 NHL-pelissä tehot 1+1. Jäähypenkkiä nuori hyökkääjä on kuluttanut jo 95 minuutin edestä.
LUE MYÖS:
- Kuusi suomalaista heivattiin NHL:n siirtolistalle – mukana 448 ottelun mies
- Viime kauden mestari kysymysmerkkien saattelemana uuteen sesonkiin – onko Carolinasta toistamaan viime kauden sensaatio?
- NHL:n vapailla markkinoilla tapahtui – yksi kovimmista nimistä teki sopimuksen
- Philadelphia Flyersin pelaajilta huvittava protesti – tähtipelaajalle osoitettiin tukea erikoisella tavalla
- Ukko-Pekka Luukkonen: surkea uutinen
- Sportsnet: Dylan Larkin laajensi listaansa – näihin seuroihin hän suostuu siirtymään
- Huh! Benjamin Rautiaiselta huikea suoritus NHL:ssä – nousi ratkaisijaksi
- Suomalaistähdet ovat Dallas Starsin suurin kysymysmerkki
- Neljä vuotta putkeen ensimmäisellä pudotuspelikierroksella ulos – onko Tampa Bayn vanhuksista enää mestaruusjahtiin?
- Leevi Meriläistä hehkutetaan: ”Merkittävä asia”
- Tappara-kaksikko NHL:stä uusiin osoitteisiin
- Jarmo Kekäläinen vahvisti pakistoaan – haaviin taiturimainen veteraanipuolustaja
- NHL:ssä pyöräytettiin treidi – Ottawa hankki Leevi Meriläisen tilalle uuden maalivahdin
- NHL:n vapailla markkinoilla tapahtui – yksi kovimmista nimistä teki sopimuksen
- Leevi Meriläinen napattiin siirtolistalta – tässä uusi seura
- Carolina Hurricanes kiinnitti mestarivahtinsa – pöytään rahakas jatkosopimus
- Suomen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan – kaupattiin yhden ottelun jälkeen
- Mikä joukkue on NHL:n mestarisuosikki? Näin vastaa Teemu Selänne
- NHL:ssä jaettiin erikoinen jäähy – sääntöuudistus kuohuttaa: ”Hulvatonta”
- Sportsnet: Dylan Larkin laajensi listaansa – näihin seuroihin hän suostuu siirtymään