Miltä tuntui katsella Floridan mestaruusjuhlia sivusta? Jonathan Huberdeau’lta katkera lausunto
Jonathan Huberdeau kuului kymmenen kauden ajan Florida Panthersin kärkihyökkääjiin, joskin seuran varsinainen menestys koitti vasta sen jälkeen, kun seuran nykyinen GM Bill Zito päätti kaupata Panthers-ikonin Calgary Flamesiin kesällä 2022.
Tuon jälkeen pantterinippu on edennyt kahdesti peräkkäin Stanley Cupin finaaleihin voittaen NHL:n mestaruuden jälkimmäisellä yrityksellä. Huberdeau myöntää mestaruusjuhlien seuraamisen sivusta ottaneen koville.
– Tuntui rankalta katsella kavereiden nostavan pokaalia, Huberdeau myöntää ranskankielisen La Pressen haastattelussa.
– Olin joukkueessa kymmenen vuoden ajan ja kävin läpi seuran vaikeimmat ajat. Mutta tämä on tapa, jolla rakennat joukkuetta. Nuorena et juurikaan välitä siitä, vaan keskityt vain oman urasi rakentamiseen. Nyt olen takaisin samassa tilanteessa (uudelleenrakennuksen keskellä olevassa joukkueessa), mutta vain vanhempana, 31-vuotias tähtilaituri vertailee.
Huberdeau korostaa osaavansa myös iloita Panthersin menestyksestä. Varsinkin Aleksander Barkovin pitkän uurastuksen jälkeen saama palkinto lämmittää kanadalaisen mieltä.
– Olen onnellinen näiden jätkien puolesta, he ovat tehneet kovasti töitä. Pelasin vuosia Barkovin kanssa, kuten myös Aaron Ekbladin ja Sam Bennettin kanssa.
Huberdeau ei kiertele turhautumistaan siihen, että miehen nykyinen seura Flames on parhaillaan pelaajalle itselleen turhankin tutussa uudelleenrakennustilassa.
– Minun iässäni tällainen tilanne on haastava, mutta yllätyksiä tapahtuu toisinaan. Voimme hyvin yltää pudotuspeleihin, vaikka kaikki epäilevätkin mahdollisuuksiamme, Huberdeau valaa uskoa tulevaan kauteen.
LUE MYÖS:
- Neljä vuotta putkeen ensimmäisellä pudotuspelikierroksella ulos – onko Tampa Bayn vanhuksista enää mestaruusjahtiin?
- Leevi Meriläistä hehkutetaan: ”Merkittävä asia”
- Suomen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan – kaupattiin yhden ottelun jälkeen
- NHL:ssä pyöräytettiin treidi – Ottawa hankki Leevi Meriläisen tilalle uuden maalivahdin
- Minnesota tavoittelee pitkää pudotuspelikevättä – mikä on Quinn Hughesin tulevaisuus?
- Leevi Meriläinen napattiin siirtolistalta – tässä uusi seura
- Nuoren tähtisikermän oppirahat maksettu – onko Montreal jo valmis Stanley Cup -finaaleihin?
- Carolina Hurricanes kiinnitti mestarivahtinsa – pöytään rahakas jatkosopimus
- Jarmo Kekäläinen vahvisti pakistoaan – haaviin taiturimainen veteraanipuolustaja
- Tappara-kaksikko NHL:stä uusiin osoitteisiin
- Friedman: Connor Hellebuyckin jättitreidi vireillä – ”En tiedä, kumpi teki aloitteen”
- Tappara-kaksikko NHL:stä uusiin osoitteisiin
- NHL-faneille ilouutinen – nämä huippuottelut näkyvät ilmaiseksi tv:ssä
- Jarmo Kekäläinen vahvisti pakistoaan – haaviin taiturimainen veteraanipuolustaja
- Leevi Meriläinen napattiin siirtolistalta – tässä uusi seura
- Quinn Hughesin tulevaisuudesta kova väite – Antti Mäkinen: ”En usko enää hetkeäkään”
- NHL:ssä pyöräytettiin treidi – Ottawa hankki Leevi Meriläisen tilalle uuden maalivahdin
- Carolina Hurricanes kiinnitti mestarivahtinsa – pöytään rahakas jatkosopimus
- Mikä joukkue on NHL:n mestarisuosikki? Näin vastaa Teemu Selänne
- Chicago Blackhawks kiinnitti ykkösvarauksensa – yli 20 miljoonan dollarin jatkosopimus