Tätä mieltä Johnny Gaudreau on Columbuksen uudesta kohuvalmentajasta: ”Kovapäinen”
Columbus Blue Jackets kohautti palkkaamalla seuraavaksi päävalmentajakseen Mike Babcockin. Kokenut Babcock tunnetaan kovasta vaatimustasostaan ja kyseenalaisesta tavastaan käsitellä pelaajiaan.
Valmentajauutisen jälkeen Pohjois-Amerikassa on spekuloitu, mitä pehmeän hyökkääjän maineessa oleva Johnny Gaudrau mahtaa uudesta käskijästään miettiä. Enää asiaa ei tarvitse miettiä, sillä Gaudreau puhui Babcockista NHL.comin haastattelussa.
– Olen jutellut hieman Babsin kanssa. Hän vaikuttaa tosi hyvältä jätkältä. Rupattelimme hänen kanssaan 45 minuutista tuntiin, kun olin Columbuksessa Boone Jennerin häissä. Vaihdoimme ajatuksia ja pääsimme heti hyvään alkuun. Ja me kumpikin odotamme kovasti leirityksen alkua. Hän odottaa paljon joukkueeltamme ja sitä me valmentajaltamme haluamme, Gaudreau sanoo.
– Hän on ollut tässä liigassa pitkään. Hän on suora sen suhteen, mitä hän haluaa ja miten hän haluaa joukkuetta johtaa. Sitä me tarvitsemme. Tarvitsemme kovapäisen valmentajan, joka vaatii meiltä paljon harjoituksissa ja peleissä. Olen innoissani aloittamassa kautta hänen kanssaan, ja uskon, että meillä tulee olemaan hyvä vuosi.
Vaativa valmennus ei ole uusi asia Gaudreaulle. Hän pelasi Calgary Flamesissa Darryl Sutterin alaisuudessa. Vielä Gaudreau ei osaa verrata kahta valmentajaa keskenään.
– En tunne Babsia kovin hyvin. Pelasin myös Bob Hartleyn valmennuksessa, ja hänkin on todella vaativa kaveri niin kuin Sutterkin, joten olen saavuttanut menestystä tällaisten valmentajien kanssa. He haluavat joukkueensa voittavan. He vaativat pelaajilta lisää joka päivä eivätkä katso asioita sormien läpi. Sitä valmentajalta vaaditaan. Tästä tulee hauskaa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikko Rantasesta huippu-uutinen!
- Suomalaisvahdit huippuiskussa – Ukko-Pekka Luukkoselle kauden ensimmäinen nollapeli!
- Eeli Tolvanen: surkea uutinen
- Leon Draisaitl: surkea uutinen – edessä pitkä sairausloma
- Podcast: Teemu Selänteeltä paljastus – oli lähellä yllätyssiirtoa NHL:ssä
- Montreal-tähti pitkään sivussa – Patrik Laineelle avautumassa huipputilaisuus?
- Jarmo Kekäläisellä isot odotukset Buffalo Sabresin pudotuspelikeväälle – vain mestaruus kelpaa
- Lähde: Jarmo Kekäläisen suunnitelmista paljastus – Buffalo luopumassa maalivahtilupauksestaan
- Se oli siinä – IS: Carolinan suomalaiselle kova kohtalo NHL:ssä!
- NHL Draft 2026: Varausvuorot, arviot, suomalaiset, tv
- Montreal-tähti pitkään sivussa – Patrik Laineelle avautumassa huipputilaisuus?
- Tässä NHL:n kauden hitaimmat pelaajat – Patrik Laine mukana listalla
- Edmonton teki ison muutoksen maalivahtiosastolleen – Tristan Jarry syrjään!
- Toronton kauppaama hyökkääjä takoo hurjaa tulosta Seattlesta – paljasti nyt syyn lähdölleen
- Lähde: Jarmo Kekäläisen suunnitelmista paljastus – Buffalo luopumassa maalivahtilupauksestaan
- Juuse Saroksen yksi heikkous puhuttaa – toimittaja arvioi: ”Ei varaa virheisiin”
- Se oli siinä – IS: Carolinan suomalaiselle kova kohtalo NHL:ssä!
- Brent Burnsin teräsmiesputki hurjassa mitassa – nousi jo kaikkien aikojen kakkoseksi!
- Auston Matthewsin kohtelu järkytti Kevin Bieksaa – vertaa Toronton joukkuehenkeä Floridaan
- Semjon Varlamov yli vuoden sivussa – Patrick Roy paljasti karun syyn