Jymypaljastus: Alexis Lafrenièren sisältävästä vaihtokaupasta neuvotellaan – hirmuvireinen NHL-maalitykki toiseen suuntaan?

New York Rangersin superlupaus Alexis Lafrenière, 21, on noussut NHL:n kuumimpien siirtohuhujen keskiöön.
Cheknews-kanavan ja The Athletic -sivuston Vancouver Canucksin sisäpiiritoimittaja Rick Dhaliwal raportoi, että Canucks olisi kiinnostunut Rangersin kesän 2020 NHL:n ykkösvarauksen palveluksista.
– Canucks tuntee tämän pelaajan perusteellisesti. Canucksin apulais-GM Emilie Castonguay oli Lafrenièren entinen pelaaja-agentti. Canucks aloitti kyselemään Lafrenièren perään heti sen jälkeen, kun Rangers jätti hänet ulos kokoonpanosta. Rangers on hyvinkin tietoinen Canucksin kiinnostuksesta, Dhaliwal kertoo.
Dhaliwal uskoo, että Canucksilla olisi tarvittavia palasia vaihtokaupan maaliin viemiseen. Yksi potentiaalinen vaihtonappula on hirmukautta pelaavaa Bo Horvat, jonka sopimus päättyy tähän kauteen. Yli 50 maalin tahdissa viilettävän kanadalaissentterin jatkosopimusneuvottelut ovat junnanneet pahasti paikallaan.
– Lafrenière ei tule irtoamaan halvalla, mutta Canucksilla on Bo Horvatin kaltaisia palasia vaihtokaupan syntymiseen. Tämä edellyttää tietysti sitä, että Rangers olisi valmis luopumaan Lafrenièresta.
Lafrenièrella on ollut jo kolmen kauden ajan vaikeuksia vakiinnuttaa paikkaansa Rangersin kärkiketjuissa. Huippulupaava kanadalainen on tehnyt tällä kaudella 37 ottelussa tehopisteet 5+12=17.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kausiennakko 2025-26: Utah Mammoth
- Buffalo Sabres on kokenut kirvelevän suomalaistakaiskun
- Elliotte Friedmanilta kutkuttava kommentti Kirill Kaprizovin tilanteesta
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- Kausiennakko 2025-26: New York Islanders
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- Toimittaja: Kirill Kaprizov hylkäsi historiallisen sopimustarjouksen!
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Dallasille neljä uutta testipelaajaa – mukana lähes 400 NHL-ottelun hyökkääjä sekä Liiga-vahti
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- Kausiennakko 2025-26: Anaheim Ducks
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia