Edmonton Oilers on vaikeassa tilanteessa palkkakattonsa kanssa. Rahat eivät riitä kaikkiin jatkosopimuksiin. Yksi todennäköisimmistä lähtijöistä on Jesse Puljujärvi.

Kiekkoraamatuksi tituleerattu The Hockey News kirjoitti laajan artikkelin Puljujärven ja Edmontonin tilanteessa. Artikkelissa ylistettiin suomalaisen puolustuspeliä ja panosta ykkösketjun esityksiin. Maalinteossa tietysti olisi parannettavaa.

The Hockey Newsin arvio oli selvä. Puljujärveä ei pitäisi kaupata minnekään. Sen sijaan olisi kaksi sopimusta, joista Edmontonin pitäisi päästä eroon.

– Ken Hollandin prioriteetti pitäisi olla hankkiutua eroon Zack Kassianin tai Tyson Barrien sopimuksista eikä Puljujärven, mutta se on helpommin sanottu kuin tehty.