Ilmiömäinen suomalaisnäytös! Predatorsin sinivalkoiset timantit täysin pitelemättömässä vireessä

Nashville Predatorissa pelaavat suomalaishyökkääjät Erik Haula (1+1) ja Mikael Granlund (1+0) sekä näiden maanmiesmaalivahti Juuse Saros (39/40) pistivät NHL:ssä tiistain vastaisena yönä oikein huolella liekiksi.
Kuten perustilastot osoittavat, upotti suomalaistrio Florida Panthersin tiistaiyön matsissa oikeastaan yksin sen päättyessä numeroin 4-1. Kaiken kruunuksi kolmikko pokkasi pelin kaikki parhaiden pelaajien tittelit järjestyksessä Haula – Saros – Granlund.
Tuo on sellainen temppu ja harvinaisuus, jota ei taalaliigassa ihan joka päivä nähdä todellakaan.
– Saros oli erinomainen etenkin toisessa erässä, kun kaveri tavallaan vei peliä. Mutta hän ei yllätä enää, hän vai piti meitä mukana, Nashvillelle voittomaalin kiskaissut Nick Cousins kehui Predsin verkkosivujen mukaan.
– Yritän vain olla ajattelematta liikaa, ja pyrin keskittymään erä kerrallaan antaen joukkueelle mahdollisuuden voittaa. Kun Florida löi painetta, toimimme joukkueena, nuorten maailmanmestari itse kommentoi.
Joukkueen luotsi John Hynes kehui Saroksen tietävän, miten menestyäkseen kuuluu pelata.
– Hän on erittäin älykäs maalivahti, joka lukee peliä hyvin. Hän on järkevä, ja Saros tekee hyvää työtä kiekon seuraamisessa.
Suomalaishyökkääjien maaleista Granlundin häkki syntyi avauserän alussa ollen 1-1-osuma. Haula puolestaan syötti Cousinsin voittomaalin ja iski itse 3-1:een kolmannen kaksikymppisen alussa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Kuusi ensimmäistä pelaajaa Suomen olympiajoukkueeseen valittu!
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Sopimus purkissa – Lassi Thomson palaa NHL:ään!
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat