Vai että kiusasivat Blake Wheeler ja Mark Scheifele Patrik Lainetta – nyt kommentoi Blue Jacketsiin siirtynyt suomalainen

Mediassa on ollut viimepäivinä väitteitä siitä, että Winnipeg Jetsistä Columbus Blue Jacketsiin siirtyneen Patrik Laineen ja tämän entisen joukkuekaveri Blake Wheelerin välit olisivat tulehtuneet Jetsissä totaalisesti.
Väitetään jopa, että kippari Wheeler sekä ykkössentteri Mark Scheifele olisivat keskenäät hiillostaneet ja härnänneet suomalaista.
– Jos olen pahoillani jostakin, niin ne koskevat vuosien varrella tapahtuneita turhautumisiani. Joka kerta kun kommunikoimme (Laineen kanssa), kyse oli positiivisista asioista. Ei ollut koskaan riitoja tai huutamista toisillemme. Ehkä olisin voinut kommunikoida hieman paremmin sen sijaan että turhauduin. En ollut koskaan kova Pattylle, kaukana siitä, Wheeler oli vastannut Sportsnetille.
Nyt kun Laine debytoi Blue Jacketsissa, ei hän ollut enää niin jäävi puhumaan aiheesta. Suomalaistykki antoi hänkin kyseisestä, kiekkokansaa kuohuttaneesta aiheesta.
– Turhautumistahan voi olla aina, mutta emme me minun mielestäni riidelleet tai tapelleet ainakaan niin isosti, Columbus-debyytissään 3-6-häviön Dallas Starsia vastaan kokenut suomalainen sanoi ottelun jälkeen lehdistötilaisuudessa.
– Wheeler yritti auttaa nuoria jätkiä, kuten minuakin. Minusta se oli hyvää settiä.
Laine pelasi Jetsissä viidellä kaudella kaikkiaan 330 ottelua yhteispistein 148+118=266 (+3).
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Edmonton mahdottomassa tilanteessa palkkakaton kanssa – valmis epätoivoiseen ratkaisuun
- Luistimet naulaan! NHL:n ykköskierroksen varaus lopettaa peliuransa – takana yli 300 NHL-ottelua
- Jymyuutinen! David Krejci tekee paluun NHL:ään – naurettavan halvalla sopimuksella
- Huima alennusdiili! Patrice Bergeron rustasi NHL-sopimuksen
- Ei lupaa hyvää! Jesse Puljujärvestä karu arvio
- Tähtipuolustaja John Klingberg paljastaa syyt Anaheim Ducks -siirrolle: ”Se ei ole salaisuus”
- Joukkuekaveri: näin identtiset kaksoset Henrik ja Daniel Sedin huijasivat tuomareita läpi uransa
- Nazem Kadrin sopimusneuvottelut edelleen jumissa – Lähde: Tähtisentteri vaatii tähtitieteellistä palkkaa
- Lähde: Edmonton kiinnostunut kahdesta entisestä NHL-supertähdestä
- NHL-unelma jäihin! IS: Teemu Kivihalme palaa Liigaan