NHL:n yllättävät uutiset vaikuttavat myös Suomen MM-kisaryhmään? Taalaliigamiesten varaan ei oltu laskettu aiemmin
Kuva: Getty Images
NHL-maailmasta kajahti viikonloppuna pienimuotoinen ihme, kun sarja esimerkiksi kotisivuillaan tiedotti pelien ihan oikeasti alkavan tammikuun 13. päivä. Jos se ei vielä kuulosta kummalliselta, niin se sen sijaan kuulostaa, että NHL-miesten on sittenkin mahdollista päästä kaiken muun lisäksi mukaan ensi alkukesän MM-kisoihin.
56 ottelun runkosarja nimittäin päättyy jo 8. toukokuuta, ja Latviaan sekä Valko-Venäjälle suunnitelluiden MM-kisojen on tarkoitus alkaa vasta paria viikkoa normaalia myöhemmin, eli 21. toukokuuta.
Tämänkin asian ennustaminen kaiken muun lisäksi vallitsevassa arjessa oli toki vaikeaa, mutta aiemmin Suomen päävalmentaja Jukka Jalosella ja GM Jere Lehtisellä oli selvät mielipiteet siitä, mikä on NHL-miesten kohtalo MM-kisojen suhteen.
– Todennäköisesti ei tulla näkemään NHL-pelaajia MM-kisoissa, mutta kukaan ei pysty sanomaan varmaksi. Mutta se on todennäköistä kaikkien näiden juttujen takia, Lehtinen alleviivasi aiemmin Leijonien etänä järjestetyssä mediatilaisuudessa.
– Kisajoukkue valitaan Euroopassa pelaavista. Ei me mietitä NHL:ssä ja ylipäätään Pohjois-Amerikassa pelaavia tällä hetkellä, Jalonen lisäsi tuolloin.
Mestarikaksikolle kävi siis jälkeenpäin ajateltuna kurjasti, kun NHL-miehet eivät ole vielä olleet mukana esimerkiksi EHT-peleissä – vaikka nyt heillä olisi ollut aikaa edustaa Leijonia taalaliigan ollessa säpissä ja he voisivat pelata myös ensi vuonna MM-kisoissa. Toisaalta tällaisen asian kanssa viisastelu jälkeenpäin on maailman helpointa puuhaa.
Tämä esimerkki todistaa sen, että nykyarjessa kliseisesti sanottuna kaikki on mahdollista, eikä oikein mistään edessä olevasta voi tietää. Nyt tuoreimpien aikataulutietojen mukaan Leijonilla voisi kuitenkin olla NHL-miehiä käytettävissä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jättipettymys! Dallas Stars ulos pudotuspeleistä – suomalaistähtien tilanne puhuttaa
- Anze Kopitar ehdolla palkinnon saajaksi – NHL julkisti Lady Byng -finalistit
- Ville Heinolalta tylyä tekstiä Winnipeg Jetsistä – lataa IS:lle: ”Tämä päättyy nyt tähän”
- Kimmo Timonen haukkuu NHL-superlupauksen lyttyyn: ”Todella huono”
- Urheilucast: Patrik Laineella shokkiratkaisu pöydällä – Mikko Lehtonen: ”En yllättyisi”
- Philadelphia Flyersilta kova temppu – toisen pudotuspelikierroksen ensimmäinen ottelupari selvillä
- Oliver Kapasesta lohduton näky – Montreal-ikoni nousemassa kokoonpanoon
- Vezina-finalistit julki – kaksi ensikertalaista ehdolla NHL:n parhaaksi maalivahdiksi
- Sulaako Philadelphia Flyers? Päävalmentajalta tiukka viesti – näiltä miehiltä vaaditaan lisää
- Kolminkertaisen Stanley Cup -mestarin poika loistaa MM-kisoissa – varausarvio nousee kohisten!
- Tämä mies teki Artturi Lehkosesta NHL-pelaajan – Ismo Lehkonen: ”Se oli käänteentekevää”
- Urheilucast: Patrik Laineella shokkiratkaisu pöydällä – Mikko Lehtonen: ”En yllättyisi”
- Kimmo Timonen haukkuu NHL-superlupauksen lyttyyn: ”Todella huono”
- Himoittu KHL:n maalitykki rustasi NHL-sopimuksen
- Oliver Kapasesta lohduton näky – Montreal-ikoni nousemassa kokoonpanoon
- Ehdokkaat NHL:n parhaan pelaajan palkinnon saajaksi julki – tässä finalistikolmikko
- Roope Hintz: uusi päivitys terveydentilasta
- Kolminkertaisen Stanley Cup -mestarin poika loistaa MM-kisoissa – varausarvio nousee kohisten!
- Philadelphia Flyersilta kova temppu – toisen pudotuspelikierroksen ensimmäinen ottelupari selvillä
- Nyt jysähti yllätysuutinen: NHL-sensaatio vastasi MM-kisakutsuun ”ei kiitos”