NHL:ssä nähtiin kesällä jättimäinen pelaajakauppa, kun Ottawa Senatorsin kapteeni Brady Tkachuk treidattiin Florida Panthersin riveihin.

Senatorsin päävalmentaja Travis Green puhui hiljattain 100% Hockey -podcastissa Tkachukin siirrosta. Hän kertoo yllättyneensä kuullessaan Tkachukin lähtöhaluista seuran GM Steve Staiosilta.

– Luultavasti 3-4 viikkoa kauden päättymisen jälkeen sain tietää asiasta. Olin tietenkin hieman yllättynyt. Brady oli kapteenimme ja iso osa joukkuettamme. Kun tulin Ottawaan, olin todella innoissani, että pääsen valmentamaan häntä. Hän oli yksi syistä miksi tulin tänne, Green kertoo.

Kaksi kautta Senatorsia luotsannut Green piti Tkachukin lähtöä valitettavana asiana.

– Olinko vihainen? Vähän. Mutta ymmärrän myös, että pelaajat tekevät itse omat päätöksensä. Siitä on vain päästävä yli.

Green kertoo jutelleensa Tkachukin kanssa vasta sen jälkeen, kun treidi oli saatu maaliin.

– Halusin antaa ensin Bradyn, hänen agenttinsa ja Steven hoitaa asia loppuun. Laitoimme bisnekset hetkeksi sivuun ja keskustelimme miehinä. Nautin hänen valmentamisestaan kahden vuoden ajan.

– Menetimme loistavan pelaajan, mutta olemme saaneet tilalle myös hyviä pelaajia, Green sanoo ja nostaa esiin erityisesti William Eklundin ja Andre Burakovskyn.

Tkachuk, 26, pelasi viime kaudella Ottawassa 60 ottelua tehopistein 22+37=59. Kesän 2018 nelosvaraus pelasi seurassa kaikkiaan 572 ottelua ja iski tehopisteet 213+250=463.

Floridassa Tkachuk pääsee pelaamaan veljensä kanssa, nimittäin supertähti Matthew Tkachuk aloittaa seurassa viidennen kautensa.

LUE MYÖS: