Takana hurja leikkausrumba! Chicago Blackhawks-legenda hehkuttaa: ”Tunnen olevani taas 19-vuotias”
Kuva: Getty Images
Chicago Blackhawksin konkaripuolustaja Brent Seabrook vakuuttaa olevansa jälleen terve ja valmis edustamaan seuraansa tulevalla kaudella pitkäksi venyneen tauon jälkeen.
35-vuotias Seabrook pelasi viime kaudella ainoastaan 32 ottelua ja sesonki päättyi tuolloin jo joulukuussa.
Tämän jälkeen puolustajaa on operoitu urakalla, sillä hänelle on tehty peräti kolme leikkausta. Ensin puukon alle joutui olkapää ja sitten vuorossa olivat molemmat lonkat.
– Odotan innoissani harjoitusleiriä ja pääsyä näyttämään kaikille mihin pystyn. Peliurani ei ole suinkaan ohitse. Ymmärrän, että 35-vuotiasta pidetään urheilumaailmassa vanhana, mutta en todellakaan tunne itseäni vanhaksi, Seabrook toteaa The Athleticille ja jatkaa:
– Tunnen olevani taas 19-vuotias, joka yrittää päästä joukkueeseen. Luistelen ja teen paljon kaikenlaista ekstraa jotta olisin hyvin valmistautunut (harjoitusleirille). Tavoitteena on ollut saada notkeutta takaisin, joka oli pitkään ongelma. Viimeiset pari-kolme viikkoa on tuntunut todella hyvältä jäällä. Se on ollut uskomatonta.
Seabrook jatkaa hehkutustaan kertoen, ettei ole tuntenut oloaan näin hyväksi kymmeneen vuoteen.
Koko NHL-uransa Blackhawks-paidassa kiekkoilleella kolminkertaisella Stanley Cup-voittajalla on tilillään 1114 NHL-runkosarjaottelua, joissa on syntynyt tehot 103+361=464. Pudotuspeleissä 123 kamppailun saldo on 20+39=59.
LUE MYÖS:
- New York Islanders valitsi uuden kapteenin
- Montreal Canadiens: jättiuutinen!
- Patrik Laineen vaimo vihjasi tulevasta – tämä kohta pisti silmään
- Tapparan entinen hyökkääjälupaus NHL:n hoito-ohjelmaan
- Aleksandr Ovetshkin poseeraa Putinin leirissä – kiusallinen kuva julki
- Maalitykki kieltäytyi siirrosta Seattleen – Kraken-tähdeltä suorat sanat
- Yli 400 NHL-ottelun mies löysi uuden kodin NHL:stä
- Vancouver Canucksilla pitkä uudelleenrakennus edessä – onko Quinn Hughesin korvaaja löytynyt?
- Montreal jatkaa isolla vaihteella – nuorelle hyökkääjälle muhkea jatkosopimus
- Jarmo Kekäläinen sai huippuarviot kesän pelaajakaupoistaan – yksi asia jäi puuttumaan
- Elliotte Friedman: Florida Panthers teki tarjouksen Connor Hellebuyckista
- Edmontonissa raju vastareaktio – jo 24 000 ihmistä haluaa kohuhankinnan ulos: ”En voi tukea tätä joukkuetta”
- Toronto Maple Leafs: uusi vahvistus vapailta markkinoilta
- Toimittaja: Nashville jahtaa Carolinan mestaripuolustajaa – hintalappu hirvittää
- Chris Kreiderin uusi NHL-seura selvillä!
- Vegas Golden Knights avasi rahahanat – Mark Stonelle jättimäinen jatkosopimus
- Yllätysuutinen! Edmonton-vahti lopettaa pelaajauransa vain 29-vuotiaana
- Detroitilta kova ratkaisu Dylan Larkinin suhteen!
- Sidney Crosby otti kantaa Mike Babcockin NHL-paluuseen – ”Todella hyvä”
- Buffalon suomalaislupaus: surkea uutinen