Ville Niemisen urakkaa leimasi sähköisyys Ruotsissa – nimetön lähde paljasti yksityiskohtia: ”En ollut aiemmin kokenut mitään vastaavaa”

Stanley Cup -voittaja Ville Niemisen urakka ruotsalaisjoukkue Modon luotsina ei mennyt ihan lapaan. Maan toiseksi korkeimmalle sarjatasolle, Allsvenskaniin alkavaksi kaudeksi jopa nousijasuosikkina lähtenyt joukkue romahti suomalaisen alaisuudessa sarjan hännille.
Nieminen otti ja lähti surkean syksyn takia seuran peräsimestä itse. Nyt ruotsalaislehti Expressen on kertonut jutussaan, että seuran sisällä on ollut vuoristorataa pitkin syksyä.
Eräs nimetön hahmo kertoo, ettei pelaajisto ollut samalla sivulla Niemisen kanssa pelikirjasta puhuttaessa. Niemisen ohjeita ei kuulemma sisäistetty, eivätkä pelaajien roolit menneet näille jakeluun.
Nimetön lähde on kertonut ruotsalaislehdelle, että kerran tätä moitittiin liian lyhyestä vaihdosta.
– En ollut aiemmin kokenut mitään vastaavaa.
Modossa on ollut muutama pohjoisamerikkalainen pelaaja, ja he ovat kuulemma arvostaneet Niemistä, mutta vastaavasti joukkueen nuoriso-osasto ei ole ostanut suomalaisen lähestymistapaa. Seuran johtoporras oli huolissaan omistaan pidemmän aikaa.
Ruotsin mestaruuden keväällä 2007 voittanut joukkue on Allsvenskanissa viimeistä edellisenä. Sijan 13 porukka on kerännyt kymmenestä pelistä onnettomat kymmenen pinnaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Kuusi ensimmäistä pelaajaa Suomen olympiajoukkueeseen valittu!
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Sopimus purkissa – Lassi Thomson palaa NHL:ään!
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Lähde: Sam Bennett jatkaa Floridassa – solmimassa jättimäisen jatkosopimuksen
- Hurja huhu! Tällaistako jättisopimusta Carolina tarjoaa Mitch Marnerille?
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Rangersilta tyly ilmoitus tähtipakille – treidi luvassa?
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu