Penguinsin suomalaispelaaja palaa Suomeen ja siirtyy lainalle Liigaan – ”Pelaajatyyppi, josta on vaikea olla pitämättä”

KooKoo kertoi maanantaina tiedotteessaan, että nuori Kasper Björkqvist vahvistaa joukkueen hyökkäystä vuoden mittaisella lainasopimuksella. 23-vuotias pelimies on vuoden 2016 nuorten maailmanmestari.
– Björkqvist on pelaajatyyppi, josta on vaikea olla pitämättä. Pelille heittäytyminen ja työmäärä illasta toiseen ovat maksimissa, KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen kommentoi.
Björkqvist solmi kaksivuotisen NHL:n tulokassopimuksen Pittsburgh Penguisin kanssa viime vuoden toukokuussa, ja viime kaudella laituri pelasi AHL:ää Wilkes-Barre/Scranton Penguisin väreissä.
Pelaaja on tuttu KooKoon luotsi Jussi Ahokkaalle esimerkiksi nuorten maajoukkueesta.
– Epäonnisen viime kauden jälkeen nälkää varmasti riittää. Se, että sekä Kasper että Pittsburgh kokivat KooKoon pelaajalle hyväksi paikaksi kehittyä tällä kaudella, oli meille erittäin positiivinen asia, Ahokas sanoo viitaten epäonnisella kaudella Björkqvistin sesonkiin 2019-20, jolloin tälle kertyi pelejä vyölle vain kuusi kappaletta AHL:ssä.
Hyökkääjä on Pensin juhannuksen 2016 kakkoskierroksen 61. varaus. Hän on pelannut edellisen kerran suomalaisissa sarjoissa kaudella 2015-16 edustaen Bluesin nuoria.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Kuusi ensimmäistä pelaajaa Suomen olympiajoukkueeseen valittu!
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Sopimus purkissa – Lassi Thomson palaa NHL:ään!
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä