Jokerit menettää Mikko Lehtosen pian Toronto Maple Leafsille – tähtipakki osaa elää silti päivä kerrallaan

IMATRA. Jokereissa loistava pakki Mikko Lehtonen on ottanut parin viime vuoden aikana järjettömän isoja steppejä kohti kiekkomaailman tähtiä. Turkulaislähtöinen pelaaja nakutti KHL:ssä ensimmäisellä kaudellaan 60 runkosarjan pelissä tehot 17+32=49 (+26), ja kuuden pudotuspeliottelun saldo oli sekin komea 1+3=4 (+1).
Ennen näitä Lehtonen voitti maailmanmestaruuden Slovakiassa toukokuussa 2019, ja viimeisimpänä pelaajalle rustattiin NHL-sopimus. Tähti ja Toronto Maple Leafs allekirjoittivat vuoden mittaisen lapun toukokuun alussa.
Koronavirus kuitenkin sekoitti pakkaa, eikä kaikkiaan kahden maailmanmestaruuden mies päässyt Torontoon.
– Sinne piti kyllä mennä, mutta se vesittyi koronan takia. Olen nyt alkukauden Jokerien kanssa ja sitten, kun training campit alkavat, niin olisi tarkoitus siirtyä Toronton matkaan, Lehtonen valaisee mennyttä ja tulevaa Imatralla suomalaisjoukkueiden harjoitusturnauksessa.
Jokerit kohtasi tuossa ensiksi Jukurit ja sitten Ässät. Miltä pelaaminen suomalaisia sakkeja vastaan maistui?
– Ei kai siinä, samaa se oikeastaan on. Omaa peliä pelataan ja koitetaan kehittää sitä.
Torontosta siis lainalla oleva Lehtonen on ollut Jokerien matkassa nyt kolmisen viikkoa. Helsinkiläisten treenikausi on kestänyt pari viikkoa pidempää.
– On tuntunut tosi hyvältä, oon tykännyt. Hyvin on päässyt vetämään. Viime kerrallakin tykkäsin tietysti.
Jos on tavallisten taatelintallaajioiden arki vähintäänkin outoa koronaviruksen vallitessa, niin Lehtosella se on vielä stepin kummallisempaa. KHL-arkea kun sotkevat koronan lisäksi esimerkiksi Valko-Venäjän levottomuudet. Lehtonen osaa elää silti päivä kerrallaan.
– No juurikin näin, päivä kerrallaan. Ajatukset eivät ole Torontossa vaan Jokereissa ja tässä arjessa.
Entäpä ajatukset KHL:stä – pelottaako esimerkiksi matkustaminen Venäjälle tai Valko-Venäjälle vallitsevan arjen takia?
– KHL ei oikeastaan silleen pelota tai muutakaan. Ei tässä mitään, ihan normisettiä. Keskitytään omaan juttuun, kun ei tiedetä, miten kausi pyörähtää vauhtiin, Lehtonen toppuuttelee.
Henkilökohtaisellakaan tasolla pelaaja ei lähde soheltamaan, vaikka vientiä on.
– Ei oikeestaan ole mitään henkilökohtaisia toiveita. Tehdään omaa juttua, turkulaistaustainen tähti painottaa viitaten treenikauden antiin.
Pelaaja haluaa yksiselitteisesti saada treenata, pelata ja auttaa joukkuetta.
– Ja sitä kautta saada omaa peliä paremmaksi, pelaaja virnistää loppuun.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Kausiennakko 2025-26: Calgary Flames
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Luistimet naulaan – yli 600 NHL-ottelun hyökkääjä lopettaa uransa!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia