Minnesota Wild etsii NHL:n siirtomarkkinoilta mitat täyttävää ykkössentteriä ensi kaudeksi, arvioi seuran sisäpiiritoimittajana vuosikaudet toiminut Michael Russo.

Russo uskoo seurajohdon olevan valmis luopumaan vaihdossa toisesta tähtipuolustajastaan, Jonas Brodinista tai Matt Dumbasta. Myös mahdollisen uuden top 6 -sentterin hankinta UFA-markkinoilta saattaisi olla mahdollista.

Toimittaja otti kantaa myös maalivahtirintamalla mahdollisesti tapahtuviin muutoksiin. Russon arvion mukaan seuran GM Bill Guerin on valmis kauppaamaan toisen konkarikaksikosta Devan Dubnyk-Alex Stalock tehdäkseen jo ensi kaudeksi tilaa suomalaislupaus Kaapo Kähköselle. Kähkönen valittiin päättyneellä kaudella farmiliiga AHL:n parhaaksi maalivahdiksi ja nuorukaisesta odotetaan Wildille pitkäaikaista ykkösvahtia lähitulevaisuudessa.

Russo nostaa kirjoituksessaan esille myös Zach Parisen nimen. Mies oltiin lähellä kaupata New York Islandersiin helmikuun siirtotakarajalla. Toteutuuko siirto kauden jälkeen, jää nähtäväksi.

Mikko Koivun pelien Russo uskoo olevan pelatut – ainakin Wild-paidassa.