Jere Lehtinen vertaa Patrik Lainetta legendaariseen maalitykkiin – yksi ominaisuus korostuu: ”Sitä eivät kaikki välttämättä tiedä”

Kuva: Getty Images
Stanley Cup-voittaja, maailmanmestari ja nykyinen Leijonien GM Jere Lehtinen on ymmärrettävästi seurannut tarkasti suomalaisten NHL-pelaajien edesottamuksia. Suurennuslasin alla on luonnollisesti ollut myös Winnipeg Jetsin laitahyökkääjä Patrik Laine.
– Hän on synnynnäinen maalintekijä. Patella on halu tehdä maaleja ja hän pelaa vain voittaakseen. Todellinen voittajatyyppi, vaikka sitä eivät kaikki välttämättä tiedä, Lehtinen arvioi maalipyssyä NHLSuomi-sivustolle.
– Veto on sellainen, etteivät maalivahdit yksinkertaisesti ehdi torjua. Se on niin kova ja tarkka. Patrik Laine ei vain vedä, hän vetää tehdäkseen maalin.
Omalta pitkältä ja komealta pelaajauraltaan Lehtinen löytää yhden hyvän vertailukohteen Laineelle. Hän on legendaarinen Brett Hull.
– Jos joku esimerkki haetaan, tulee mieleen Brett Hull. Pelasin hänen kanssaan yhdessä. Heissä on paljon samaa – veto lähtee niin kovaa ja tarkasti. Halu maalintekoon on hurja, Lehtinen arvioi.
– Tietysti nykypelaajista Alex Ovetshkin on hyvä vertailukohta myös. Ei pidä myöskään unohtaa Teemu Selännettä. Hänelläkin oli hirmuinen maalinälkä ja hyvä veto, mutta ei ehkä ihan samanlaista tykkiä kuin edellä mainituilla.
GM:n silmin Lehtinen on myös seurannut ilolla Laineen kehitystä pelaajana.
– Hän on kehittänyt paljon kokonaisvaltaista pelaamistaan. Patrik Laine on aina ollut hyvä syöttelijä, hänellä on erinomainen pelinlukutaito.
Tämäkin ominaisuus on tullut tällä kaudella aiempaa paremmin esiin.
– Töitä hän on tehnyt kehityksen eteen paljon, Lehtinen muistuttaa.
Patrik Laineen faneja hemmotellaan keskiviikkona Viasatin ja Viaplayn kanavilla. Teemaviikon toisena suomalaispelaajana esitellään Laine ja Winnipeg Jets. Tarjolla on lukuisia otteluja ja myös erikoisilotulitusta Patrik Laineen maalikoosteen muodossa.
Suomalaispelaajien kauden edesottamuksien esittely ei Laineeseen Viasatilla ja Viaplaylla lopu. Torstaina on parrasvaloissa Colorado ja Mikko Rantanen. Perjantaina puolestaan otetaan lyhyt muistomatka Sasha Barkovin ja Floridan kauteen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- NHL:n maalipörssin kärkinimi: Kahdeksan vuoden sopimustarjous pöydällä
- Suomalaislupaus hyllytettiin Pittsburgh Penguinsin toiminnasta – näin agentti kommentoi IS:lle
- Floridasta lähtöpassit saanut puolustaja: KHL kutsuu
- Kasperi Kapanen: surkea uutinen!
- Suomalaislupaus katosi – nyt hänet on hyllytetty Pittsburgh Penguinsin toiminnasta
- Nyt sattui pahasti – Tom Wilson täräytti hirmupommin!
- Suomalaisjärkäle kutsuttiin NHL:ään!
- Brad Marchand: NHL rankaisi!
- Leevi Meriläinen: karu uutinen!
- Hurja pisteputki sai jatkoa! Mikko Rantanen osui jälleen NHL:ssä
- Patrik Laineesta tipahti huonoja uutisia!
- Minnesota Wild pelaajakaupoilla: Hankki entisen ykköskierroksen varauksen
- Lähde: NHL-taituripuolustaja palaa Eurooppaan – ”Merkittävä vahvistus”
- Brad Marchand: NHL rankaisi!
- Lähde: Detroit Red Wings kaupittelee konkarikaksikkoaan
- Joakim Kemellin AHL-komennus sai faneilta murskatuomion: ”Säälittävää”
- Hurja pisteputki sai jatkoa! Mikko Rantanen osui jälleen NHL:ssä
- Tähtivahti Jacob Markström neuvottelee jatkosopimuksesta: esitti hurjan pyynnön
- Leevi Meriläinen: karu uutinen!
- Nyt sattui pahasti – Tom Wilson täräytti hirmupommin!