NHL-legenda Paul Coffey rakastaa nykyliigan vauhtia – muuttaisi silti yhden asian
Kuva: Getty Images
Kiistatta historian parhaisiin NHL-puolustajiin lukeutuva Paul Coffey muistetaan omalta uraltaan kiekollisena taitopuolustajana – nyky-NHL:ään täydellisesti soveltuvana puolustajan prototyyppinä siis.
Neljä Stanley Cupia ja kolme parhaan puolustajan Norris-pystiä urallaan kahmineen nykyisin 58-vuotiaan kanadalaisen vastaus kysyttäessä nyky-NHL:n kehityskohteista onkin melko yllättävä ottaen huomioon miehen omat avut pelaajana.
– Yksi asia jota toivoisin lisää – ja voin sanoa että rakastan katsoa tätä peliä, se on mahtavaa – olisi kuitenkin nähdä enemmän taklauksia, Coffey yllättää Sportsnetin Writer’s Bloc -podcastissa.
– En ollut urallani mikään taklaaja, mutta voin kertoa teille, että mikäli en ollut peleissä varuillani ja joku taklasi minua, se todella herätti ja nopeasti. Mielestäni tämä osa-alue pelistä on poissa.
Puolustajalegendalla on myös selvät perustelut väitteelleen.
– Kun pelaajat alkavat taklata toisiaan, peli muuttuu huomattavasti mielenkiintoisemmaksi. Todelliset pelimiehet erottuvat joukosta. He tietävät, kuinka toimia ruuhkatilanteissa. Se oli jännittävä osa peliä, enkä usko sen tulevan koskaan takaisin, Coffey muistelee.
Hall of Fame -puolustaja on NHL:n kaikkien aikojen kakkonen niin maaleissa, syötöissä kuin pisteissäkin laskettuna. Mies iski 1409 runkosarjapelissä pakille täysin käsittämättömät tehot 396+1135=1531. Coffey pitää yhä hallussaan puolustajien yhden kauden maaliennätystä: legenda iski kaudella 1985-86 tauluun hurjat 48 maalia.
Puolustajien pistepörssin kaikkien aikojen ykkösnimi Ray Bourque keräsi urallaan 48 tehopistettä Coffeyta enemmän, joskin Bourque ehti pelata yli 200 ottelua tätä enemmän.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Paljastus Aleksandr Ovetshkinin tulokaskaudesta – ex-valmentaja: ”Sitä oli herkullista katsella”
- Toronto Maple Leafs tekemässä mielenkiintoisen kaappauksen – tässä uusi päävalmentaja?
- Useat NHL-seurat varaamattoman kaksikon perässä – KHL:n maalitykki kerää hurjaa kiinnostusta
- NHL:ssä karu onnettomuus – Jon Cooper: ”Hänen kuuluu menettää työnsä”
- New Jersey Devils: radikaali ratkaisu!
- Ukko-Pekka Luukkonen liekeissä NHL:ssä: ”Hän oli ilmiömäinen”
- Eetu Luostarisen törkytemppu ei jäänyt huomaamatta – NHL rankaisi!
- Kade, 15, tekemässä historiallisen tempun Kanadassa – tässä seuraava NHL-megatähti?
- Täysi romahdus! Washington sulamassa pahimmalla hetkellä – tähtipelaaja tylyttää: ”Häpeällistä”
- Superlupaus iski heti – jatkoaikamaali toi Flyersille elintärkeän voiton: ”Rakastan tätä poikaa”
- ESPN: Tästä syystä Patrick Roy sai potkut
- Entisen NHL-superlupauksen käytös kuohuttaa KHL:ssä – joukkuekaveritkin inhoavat
- Riskihankinta! Uusi paljastus Peter DeBoerin tuoreesta sopimuksesta – ”Järjetöntä”
- Jymypommi: NHL-legenda sai kenkää!
- NHL:ssä karu onnettomuus – Jon Cooper: ”Hänen kuuluu menettää työnsä”
- Superlupaus iski heti – jatkoaikamaali toi Flyersille elintärkeän voiton: ”Rakastan tätä poikaa”
- Kade, 15, tekemässä historiallisen tempun Kanadassa – tässä seuraava NHL-megatähti?
- Täysi romahdus! Washington sulamassa pahimmalla hetkellä – tähtipelaaja tylyttää: ”Häpeällistä”
- New Jersey Devils: radikaali ratkaisu!
- Ukko-Pekka Luukkonen liekeissä NHL:ssä: ”Hän oli ilmiömäinen”