Kiekkosivusto listasi tulevien ikäluokkien parhaat lupaukset – kaksi suomalaista mukana!

Kiekkotilastoihin erikoistunut sivusto Eliteprospects.com julkaisi Twitterissä parhaan lupauksen jokaisesta tulevasta ikäluokasta. Lista on suomalaisittain hienoa luettavaa.
Vuonna 2001 syntyneistä parhaaksi on arvioitu luonnollisesti Alexis Lafreniere. Häntä pidetään takuuvarmana ykkösvarauksena ensi kesänä. Kanadalaishyökkääjä on tykittänyt tällä kaudella 39 ottelussa tehot 24+60=84.
2002 syntyneistä paras on Quinton Byfield. Vaikka hän onkin syntynyt eri vuonna, hänetkin varataan ikänsä puolesta jo ensi kesänä. Byfieldistä odotetaan kakkosvarausta, mutta hänen tilanteensa ei ole vielä kiveen hakattu.
Vuonna 2003 syntyneistä parhaaksi on arvioitu suomalainen Brad Lambert. Hänellä on hyvät mahdollisuudet nousta kaikkien aikojen ensimmäiseksi suomalaiseksi ykkösvaraukseksi. Tällä kaudella Lambert on pelannut 37 ottelua HIFK:n A-nuorissa. Hän on iskenyt 37 ottelussa tehot 16+18=34.
Vuonna 2004 syntyneistä parhaaksi on arvioitu kanadalainen Shane Wright. Hänen maanmiehensä Connor Bedard on puolestaan arvioitu seuraavan vuoden parhaaksi.
2006 syntyneiden ykkösnimi on Aron Kiviharju. 16-vuotias puolustaja pelaa tällä hetkellä TPS:n C-junioreissa.
2001: Alexis Lafreniere, Canada
2002: Quinton Byfield, Canada
2003: Brad Lambert, Finland
2004: Shane Wright, Canada
2005: Connor Bedard, Canada
2006: Aron Kiviharju, Finland
H/M: Aatu Räty (2002), Matvei Michkov (2004)
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- The Athletic: Carter Hart tekemässä NHL-sopimuksen!
- Chicago jysäytti jättidiilin!
- Kausiennakko 2025-26: Utah Mammoth
- Buffalo Sabres on kokenut kirvelevän suomalaistakaiskun
- Elliotte Friedmanilta kutkuttava kommentti Kirill Kaprizovin tilanteesta
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- Elliotte Friedmanilta kutkuttava kommentti Kirill Kaprizovin tilanteesta
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Kausiennakko 2025-26: Anaheim Ducks
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue