Leijonien luunmurskaajat sanovat suoraan: näin Connor McDavid pysäytetään
MILANO.
Suomi pelaa tänään perjantaina olympialaisissa odotetun välieräottelun Kanadaa vastaan.
Kanada on ottelun ehdoton ennakkosuosikki ja koko kisojen suurin voittajaehdokas.
Leijonien ehkä paras pakkipari turnauksessa on ollut Rasmus Ristolaisen ja Niko Mikkolan muodostama kakkospari. Parissa riittää kokoa. Florida Panthersin Mikkolalla on mittaa 201 senttiä ja painoa 92 kiloa. Philadelphia Flyersin Ristolainen on 195-senttinen ja painaa 94 kiloa.
Ristolainen ja Mikkola ovat tehneet perusvarmaa työtä turnauksen alusta lähtien. Molemmat ovat keränneet neljästä ensimmäisestä pelistä plus-miinuslukemakseen +6. Sillä jaetaan koko kisojen viides sija. Edellä on vain Kanadan nelikko.
Ristolaiselle ja Mikkolalle lienee tulossa runsaasti vastuuta myös Kanadaa vastaan. Kaksikolta kysyttiin Leijonien kenraaliharjoitusten jälkeen, miten Kanada pysäytetään.
– Tiivis viisikkopuolustus. Täytyy myös hyökätä ja pitää kiekkoa, mikä ei ole heidän vahvuutensa [kun he joutuvat puolustamaan]. Tila ja aika pois. Ristolainen sanoi.
– Siinä tarvitsee apuja, ei voi jättää yksin. Eli ei pelata liian mies miestä vastaan, on kuitenkin maailman paras pelaaja [Connor McDavid vastassa]. Kyllä se sieltä tulee, jos liikaa tilaa antaa. Koko kentän matkalta pitää pysäyttää, hidastaa, Mikkola puolestaan tuumasi.
Tshekki otti puolivälierässä Kanadaa vastaan kohteekseen erityisesti kapteeni Sidney Crosbyn. Tshekkipelaajat rusikoivat Crosbya sen verran rajusti, että mies joutui jättämään pelin kesken eikä välttämättä pysty pelaamaan Suomeakaan vastaan.
Kysyimme Ristolaiselta, onko Suomella aikeissa antaa niin ikään erityishuomiota Kanadan tähdille.
– Totta kai pitää tiedostaa, ketä vastaan pelaa. Ei heille mitään tarvitse ilmaiseksi antaa. Pitää olla valmiina ja hyvä viisikkopuolustus.
Mikkolalta lähti kuitenkin viesti suoraan seurajoukkuekaveri Brad Marchandille, joka on urallaan tullut tunnetuksi myös likaisista otteistaan.
– Kyllä mä pari poikkaria sille annan jos se tulee maalin eteen.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
- New Jersey ja Washington pyöräyttivät treidin – tuore maalivahtihankinta lihoiksi
- Nikita Kutsherovin ”superagentilla” uskomaton tausta – siivoojasta NHL:n huipulle
- Nikita Kutsherovin siirtokohussa uusi käänne – nyt puhuu päävalmentaja
- Artturi Lehkonen porskuttaa hurjassa pisteputkessa – sai supertähden vuolaat kehut: ”Yksi ahkerimmista”
- Suomalaislupaus iski NHL-uransa avausmaalin – nousi ottelun ratkaisijaksi!
- Anaheimin miljoonahankinnasta tuli täysi floppi – kolme ottelua ja ulos!
- ESPN: Nikita Kutsherov haluaa pelata yhden NHL:n suurimman tähden rinnalla
- Anton Lundell räväytti: NHL-uran ensimmäinen hattutemppu!
- NHL:stä kajahti jättiuutinen – Nikita Kutsherov jätti siirtopyynnön!
- Vancouverissa muhii iso siirtoremontti – neljä NHL-pelaajaa kauppatavarana
- ESPN: Nikita Kutsherov haluaa pelata yhden NHL:n suurimman tähden rinnalla
- Anaheimin miljoonahankinnasta tuli täysi floppi – kolme ottelua ja ulos!
- Venäjä palaa MM-kisoihin – näin käy, jos Suomen NHL-tähti boikotoi turnausta
- Colorado Avalanchelle kova kolaus – Stanley Cup -voittaja pitkään sivussa
- Sebastian Ahon Carolina ilmaiskanavalle – NHL-faneille melkoinen jättipotti!
- IS: Mikko Rantaselta jäi jättimiljoonat saamatta – nyt paljastui kipeä syy
- Raju paljastus NHL:n siirtomarkkinoilta – Detroit hylkäsi jättitarjouksen!
- Nikita Kutsherovin siirtokohussa uusi käänne – nyt puhuu päävalmentaja
- Vancouverissa muhii iso siirtoremontti – neljä NHL-pelaajaa kauppatavarana
- New Jersey ja Washington pyöräyttivät treidin – tuore maalivahtihankinta lihoiksi