Sebastian Aho voitti Leijonien maalipörssin – suoraa puhetta olympialaisista
MILANO.
Leijonat juhlii pronssia Milano-Cortinan olympialaisissa. Pronssiottelussa kaatui Slovakia komeasti 6-1.
Suomen sisäisen pistepörssin turnauksessa voitti yllättäen Joel Armia. Nelosketjun laituri summasi kuudessa pelissä tehot 3+5. Slovakiaa vastaan Armia teki yhden maalin ja syötti kaksi.
– Ei yllättänyt, Armia nauratti heti alkuun toimittajia.
Välieräpettymyksen käsittelyä Armia kuvaili melko suorin sanoin.
– Hyvä turnaus. Eilisestä itsensä kerääminen… koppi täynnä äijiä, jotka haluavat voittaa kirkkaimman. Tietysti se oli tosi suuri pettymys. Kerääminen tähän päivään olin yllättävän vaikeaa, pakko myöntää. Tosi hienosti pelattiin tänään, Armia sanoi.
– Aamulla ei varmaan ollut ihan iloisimmillaan. Pitää vaan kaivaa jostain, ja kyllähän sen tajusi myös, että tällaisessa turnauksessa mitalin voittaminen on iso juttu. Olen ylpeä jokaisesta jätkästä.
Slovakiaa vastaan Suomi johti ottelua jo kahdeksannesta minuutista lähtien. Helpolla voitto ei Armian mielestä kuitenkaan tullut. Alkusarjassahan Leijonat oli hävinnyt Slovakialle peräti 1-4.
– Me opimme ensimmäisestä pelistä ja olimme valmiimpia tänään. Lopussa me jaksoimme jauhaa omaa peliämme ja tiedettiin, että pomput tulevat jossain kohtaa. Kolmannessa erässä otettiin vähän etumatkaa, mutta ei se missään nimessä helpolla tullut.
Siinä missä Armia teki Leijonista eniten pisteitä, maalipörssin voitti 4+2-tehot turnauksessa iskenyt Sebastian Aho. Aho myönsi, ettei uni meinannut tulla silmään välieräpettymyksen jälkeen. Lopulta kuitenkin mieli kirkastui.
– Oli älyttömän mukava pelata jääkiekkoa tässä turnauksessa ja näiden jätkien kanssa. Olen tosi iloinen, miten pelattiin ja voitettiin mitali, Aho sanoi.
Pitkin turnausta monen eri maan pelaajat ovat kehuneet joukkuehenkeä ja fiilistelleet sitä, kuinka mahtavaa on ollut pelata olympialaisissa. Kysyimme asiasta Aholta.
– Ajatteli kesken kaudenkin, että olympialaisten fiilis… kylmiä väreitä tuli, kun ajatteli että pääsee Suomen paidassa pelaamaan olympialaisia, Aho aloitti.
– Kun tänne tuli ja ihan älyttömän hyviä äijiä… Tosi hyvä joukkuehenki. Hauskaa oli. Pitkäänhän tätä on unelmoinut, että pääsisi. Periaatteessa yhdet tai kahdet tuossa on jo mennyt omalta uralta ohi, ettei NHL ole ollut mukana. Oli älytön kunnia.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Anze Kopitar teki huimaa historiaa NHL:ssä!
- Maisemanvaihdos teki hyvää! Olli Määttä liekeissä uudessa seurassaan
- Tässä on NHL:n nopein mies – kaikkien aikojen ennätys uusiksi
- TV:ssä tänään: Leijonat-puolustajan kauden ensiesiintyminen NHL:ssä
- NHL saapuu taas Eurooppaan – ensi kauden Global Series -joukkueet selvillä
- Auston Matthewsin agentti raivona: ”Naurettavaa ja järjetöntä”
- Radko Gudas sai pitkän pelikiellon – Auston Matthewsin vamma on vakava
- Näkökulma: Kaksi NHL-supertähteä kirjoittaa käsittämätöntä farssia
- Suomalaistulokkaan temppu sai Connor McDavidin raivon valtaan – NHL-megatähti tiputti hanskat!
- Radko Gudas iski jälleen – sikaili törkeästi NHL-megatähden ulos ottelusta!
- NHL-ura katkolla – Edmontonin suomalainen siirtyy uuteen osoitteeseen?
- Radko Gudas sai pitkän pelikiellon – Auston Matthewsin vamma on vakava
- Uutta tietoa: William Nylanderin sisältävä megakauppa muhi kulisseissa – ”Ei pitäisi tulla kenellekään yllätyksenä”
- Näkökulma: Kaksi NHL-supertähteä kirjoittaa käsittämätöntä farssia
- NHL saapuu taas Eurooppaan – ensi kauden Global Series -joukkueet selvillä
- Suomalaistulokkaan temppu sai Connor McDavidin raivon valtaan – NHL-megatähti tiputti hanskat!
- Tässä on NHL:n nopein mies – kaikkien aikojen ennätys uusiksi
- Auston Matthewsin agentti raivona: ”Naurettavaa ja järjetöntä”
- TV:ssä tänään: Leijonat-puolustajan kauden ensiesiintyminen NHL:ssä
- Detroit Red Wings: karu takaisku