NHL-toimittaja arvioi: tämän vastineen Nashville tarvitsee vaihdossa Mikael Granlundista

Nashville Predatorsin Mikael Granlundin nimi on vilahdellut viime aikoina useaan otteeseen NHL:n siirtohuhuissa.

Pahasti alle odotusten Predatorsissa esiintynyt hyökkääjä ei ole sopeutunut täysin joukkueensa pelitapaan, mistä johtuen tehot Minnesota Wildin aikoina totuttuun ovat romahtaneet.

Predatorsin sisäpiiritoimittaja Adam Vingan pyörittelee tuoreessa The Athleticiin kirjoittamassaan artikkelissa Predatorsin tilannetta ja sitä, mitä tällä kaudella 32 pelissä tehot 6+8 tehtailleesta 27-vuotiaasta Granlundista tulisi saada vaihdossa.

– Granlundista tulee rajoittamaton vapaa agentti kesällä, eikä Predatorsin palkkakattotilanne suosi pelaajan kiinnittämistä jatkosopimukseen. Nashville on tehnyt jo tarpeeksi pikavoitto-tyyppisiä treidejä, joten Granlundista vaihdossa tuleva vastine voisikin olla mieluummin joko varausvuoroja tai tulevaisuuden lupauksia, Vingan ehdottaa.

Predators on tällä hetkellä kolmen pisteen päässä lännen viimeisestä villi kortti -paikasta, joten seuran GM David Poile saattaa Vinganin ehdotuksen vastaisesti olla myös valmis vaihtamaan Granlundin siirtotakarajan tuntumassa toiseen, kenties seuran pelitapaan paremmin istuvaan viimeisen sopimuskauden ”vuokrapelaajaan”.

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!