Chicago laittamassa viime kaudella 60 pistettä takoneen puolustajan lihoiksi? ”Ellei tee pian jatkosopimusta…”

© Kuva: Getty Images
TÄNÄÄN: Näe NHL pelit livenä!

NHL on taas käynnissä ja jäljellä ovat enää ratkaisupelit! Viaplay näyttää kaikki loppukauden ottelut suorina lähetyksinä! Tilaa nyt ilman sitoutumispakkoa.
NAPPAA TARJOUS

Chicago Blackhawksin uusi nousu NHL:n pudotuspelijoukkueeksi ei odotuksista huolimatta näytä ottavan tuulta purjeisiinsa tälläkään kaudella.

NHL:n läntisen konferenssin Keskisessä divisioonassa jumboksi juuttunut tämän vuosikymmenen menestysseura ei ole selvinnyt pudotuspeleihin kahdella edelliskaudella, ja kuluvasta kaudesta vaikuttaisi tulevan kolmas peräkkäinen laiha vuosi joukkueen jäätyä jo kahdeksan pisteen päähän lännen viimeisestä pudotuspelipaikasta.

Pohjois-Amerikan mediat uskovatkin seuran olevan loppukaudesta valmis isoihin ratkaisuihin palauttaakseen uskottavuutensa takaisin aiemmalle tasolleen. Sportsnetin kiekkotoimittaja Elliotte Friedman nostaa esille ennen kaikkea yhden nimen, jonka kauppaamisesta olisi tarjolla kunnon vastine.

– Mikäli Erik Gustafsson ei aio solmia jatkosopimusta kesken kauden, on hänelle helppo löytää uusi osoite siirtomarkkinoilta, Friedman pyörittelee viimeistä sopimuskauttaan pelaavan 27-vuotiaan ruotsalaispuolustajan tilannetta.

NHL-tasolle minimaalista 1,2 miljoonan dollarin vuosipalkkaa tästä kaudesta tienaavan ruotsalaisen tulevaisuus taalakaukaloissa on joka tapauksessa turvattu. Mies iski viime kaudella pelaamissaan 79 ottelussa huimat tehot 17+43=60, joten ruotsalaista odottaa viimeistään kesällä hurja palkankorotus.

Kaiken lisäksi Gustafssonista on tulossa kauden jälkeen rajoittamaton vapaa agentti. Puolustajan onkin arveltu harkitsevan vakavasti arvonsa mittaamista kesän vapailla markkinoilla. Myös mahdollisuus sopimukseen mestaruudesta tosissaan kamppailevan seuran riveihin houkuttelee taatusti Ruotsin maajoukkueestakin tuttua puolustajaa Blackhawks-jatkoa enemmän.

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!

TÄNÄÄN: Näe NHL pelit livenä!

NHL on taas käynnissä ja jäljellä ovat enää ratkaisupelit! Viaplay näyttää kaikki loppukauden ottelut suorina lähetyksinä! Tilaa nyt ilman sitoutumispakkoa.
NAPPAA TARJOUS