Näkökulma: Kovaa jälkeä! Jack Hughesin ja supertähden kemiat vakuuttavat – kuka nousee ykkösen keskelle?

Kesäkuun draftissa ykkösenä huudettu Jack Hughes on kiistatta yksi tulevan NHL-kauden kiinnostavimmista pelaajista.
Toistaiseksi tehot 3+1 kahteen harkkapeliin latonut jenkkisentteri näyttää selvästi valmiimmalta aikuisten mittelöihin kuin vaikkapa keväällä.
Aina voidaan puhua siitä, kuinka valmis pelaaja on fyysisesti NHL:ään. Sen suhteen Hughesilla riittää valehtelematta työtä, mutta keskitytään nyt positiivisiin asioihin.
Hughesin kyky nähdä jää on ensiluokkaista. 18-vuotias nuorukainen tietää jatkuvasti, missä hänen pelikaverinsa viilettävät. Syötöt napsahtavat nopeasti erkkariin katsomatta lainkaan, missä laitahyökkääjät luistelevat. Tästä osoituksena usea nappipassi viime yönä pelatussa Rangers-ottelussa.
Erityisesti mieleen jäi syöttö supertähti Taylor Hallin tekemään 2-0 -osumaan, jossa Hughes luisteli taidokkaasti keskialueen läpi vetäen samalla alivoimaa pelanneen Rangers-nelikon puoleensa. Kuin salamaniskusta yhdysvaltalainen heitti pikkunätin Hallin lapaan, joka ampui kiekon upeasti maalin yläkulmaan. Vastaavia tilanteita ottelussa nähtiin useaan otteeseen.
Hughesin nopeus, kiekollinen osaaminen ja pelinlukuominaisuudet ovat eliittiä, mutta hyvää voidaan puhua myös hänen kiekottomasta pelistäänkin. Hyökkääjä osallistuu aktiivisesti puolustajien tukemiseen ja takakarvaa hanakasti. Nuorukainen ei jää seisomaan jaloilleen, vaan tekee kaikkensa saadakseen kiekon omilleen.
Vaikka nyt pelattavat ottelut ovat vasta harjoituspelejä, niin ne lupaavat erityisen hyvää alkavan kauden osalta. Kemiat 27-vuotiaan Hallin kanssa tuntuvat osuvan loistavasti yksi yhteen – kaksikko saatetaankin nähdä yhdessä heti runkosarjan alusta alkaen, vaikka Nico Hischier onkin se todennäköisin lenkki ykkössentterin ruutuun.
***
Kuten sanottu, petrattavaakin löytyy. Fyysisyydeltään Hughes on vielä raakile, eikä hänestä ole koviin kaksinkamppailutilanteisiin.
Erityisesti fyysisyyden puute näkyy aloituksissa, joissa hän häviää poikkeuksetta itseään vahvemmille pelaajille. Tästä syystä Hughes kyyristyy suurimmalti osin hyökkäyspään aloituksiin sen sijaan, että hän aloittaisi omalta puolustusalueeltaan. Rangers-kamppailussa selvä aloitustappio puolustuspäässä maksoi yhden osuman omiin.
Tämä on kuitenkin puute, jota on ”pienellä” vipuvoiman lisäämisellä helppo parantaa.
Niko Leinonen
Twitter: @leiskaniko
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Kausiennakko 2025-26: Calgary Flames
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Luistimet naulaan – yli 600 NHL-ottelun hyökkääjä lopettaa uransa!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua