Toronto Maple Leafsin kesähankinta kerää ylistystä: ”Voi hyvin tehdä 15-25 maalia”
Kuva: Getty Images
Toronto Maple Leafsiin kesällä siirtynyt Jason Spezza on takavuosien NHL-supertähti, joskin viime vuosina 36-vuotiaan sentterin taso on ikävuosien karttuessa ollut tehojen puolesta rajussa laskussa.
Viisi vuotta Dallas Starsissa Spezzan joukkuekaverina pelannut Tyler Seguin uskoo konkarilla olevan kuitenkin vielä annettavaa uudelle joukkueelleen. Myös pelaajan tietopankki lätkän parista hakee Seguinin mukaan vertaistaan.
– Spez oli ensimmäinen kaveri, kenelle soitin kysyäkseni mitä tahansa lätkästä. Hän osaa vastata kysymyksiin, koskivat ne sitten nykyhetkeä tai menneisyyttä. Hän rakastaa lajia ja tulee olemaan hyvä lisä Maple Leafsille, Seguin kertoo Sportsnetille.
Torontossa Spezza nousee saman tien joukkueen ikänestoriksi ollen kuusi vuotta seuraavaksi vanhinta kenttäpelaajaa iäkkäämpi. Pelaajan odotetaankin ottavan Leafsin pukukopissa isähahmon paikan Patrick Marleaun ja Ron Hainseyn lähdettyä.
– Hän on todella älykäs kaveri ja henkilökohtaisesti uskon hänen nousevan jonakin päivänä GM:n paikalle, Seguin paljastaa.
Ex-pelikaveri ei olisi omien sanojensa mukaan yllättynyt, mikäli alempien ketjujen syvyyspelaajaksi Leafsiin hankittu Spezza iskisi alkavalla kaudella 15-25 maalia. Todennäköisemmin Spezzan paikka löytyy kuitenkin Leafsin nelosketjun keskellä. Myös miehen loistava aloitusten voittosaldo (58,2) lienee iso apua nuorelle joukkueelle.
– Häntä voisi kutsua vanhan ajan kiekkonörtiksi, mutta hän mukautuu ja löytää uusia tapoja olla tehokas. Hän tulee löytämään ison roolin Torontossa, Seguin vakuuttaa.
LUE MYÖS: Kiekkosivustolta arvio Kasperi Kapasesta: ”Jos nämä asiat olisivat kunnossa, hän olisi kuin Connor McDavid”
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- NHL:n parhaaksi valittu GM: jatkosopimus
- Täysi kaaos NHL:ssä – tähtimaalivahdit tappelivat keskenään
- NHL-seurat villiintyivät ex-Liiga-lupauksesta – Alberts Smits keräsi jättihuomion
- Auston Matthewsin teloja joutui vastuuseen – antoi suoraselkäisen lausunnon
- Cale Makar: karu uutinen
- Kapteeni vihjaa: Pelaajat halusivat Bruce Cassidyn ulos Vegasista
- Patrik Laine: jättimäinen tili!
- Torontossa rytisee – seurapomolle potkut!
- Yllätyspaluu: Radko Gudas kohtaa Toronton – George Parros reagoi heti
- Kanadan nuorten MM-joukkueen kapteeni: NHL-sopimus
- Patrik Laine: jättimäinen tili!
- Se oli siinä – Aleksander Barkovista karu tieto
- Jussi Ahokas: jättipaljastus NHL:stä Iltalehdelle!
- Kanadan nuorten MM-joukkueen kapteeni: NHL-sopimus
- Yllätyspaluu: Radko Gudas kohtaa Toronton – George Parros reagoi heti
- NHL:ssä rysähti uutispommi: mestarivalmentajalle potkut – John Tortorella sai yllätyspestin!
- Torontossa rytisee – seurapomolle potkut!
- Olli Määttä tehoili jälleen – vain yksi NHL-tähtipuolustaja kovemmassa vireessä
- Kapteeni vihjaa: Pelaajat halusivat Bruce Cassidyn ulos Vegasista
- Cale Makar: karu uutinen