Paluu lähellä! Mikko Koivun vakava loukkaantuminen pian selätetty – suomalainen manaa mennyttä: ”Oli aika turhauttava vuosi”
Kuva: Getty Images
Minnesota Wildia kipparoiva suomalaishyökkääjä Mikko Koivu pettyi viime kaudella pahasti. 36-vuotias kehäkettu pelasi runkosarjassa lopulta vain 48 kamppailua (8+21=29) vakavan polvivamman takia.
Suomalainen kertoi NHL.comin suomenkieliselle sivustolle hänen olonsa olevan nyt hyvä. Leikkauspöydälle joutunut Koivu tapasi lääkärit muutamia päiviä sitten.
– Lisäksi tulemme käymään vielä keskusteluja lähipäivinä GM Bill Guerinin ja valmennusjohdon kanssa. Kaikki pitäisi olla valmista kohta alkavalle harjoitusleirille, mutta maltti on pidettävä mukana.
– Tavoitteena on olla parhaassa mahdollisessa kunnossa lokakuun kolmantena päivänä, kun kausi virallisesti alkaa. Aikaa on siis hyvin luoda kauteen oikea suunnitelma.
Kesä on ollut erilainen loukkaantumisen takia. Wild-hyökkääjä teki töitä luistelun eteen yksin ja kavereiden kanssa. Suomalainen tiedosti realiteetit, eli esimerkiksi sen, ettei palautuminen huippukuntoon tapahtuisi hetkessä.
– Jaksoin kaiken ohella uskoa, että pääsisin aloittamaan harjoitusleirin terveenä. Tällä hetkellä kaikki näyttää hyvältä.
Mennyt aika ei ole ollut helppoa. Koivu ei kierrellyt kertoessaan siitä.
– Pakko myöntää, että oli aika turhauttava vuosi. Tässä iässä loukkaantumiset ovat entistä ikävämpiä kuin esimerkiksi nuorempana, koska palautuminen on niin hidasta. Tilanne on hyvin erilainen ja haastava, kun jäälle ei pääse auttamaan joukkuetovereita.
– Mutta syksyllä alkaa taas uusi kausi, josta olen innoissani. Saimme toimistopuolelle uuden tekijän josta voi ammentaa lisää virtaa tekemiseen, Koivu sanoi viitaten Gueriniin.
Pelaaja itse tahtoo näyttää, mistä puusta hänet on veistetty.
– Haluan edelleen tehdä kaikkeni joukkueen eteen, jotta tulevan kauden projekti saisi parhaan mahdollisen alun.
Seuraavaksi arkea leimaavat harjoitusleirit. Niiden tavoitteena on valottaa joukkueen suunnitelmia kauden alla.
– Jokainen hakee leirillä parasta mahdollista pelitunnetta. Tiedämme enemmän joukkueemme tilasta, kun leiri aikanaan alkaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomalaislupaus passitettiin NHL:stä farmiin
- ESPN: Kanada teki ison päätöksen Macklin Celebrinin suhteen!
- TSN: Ruotsin NHL-tähti jää pois olympialaisista!
- Matthew Schaefer teki huimaa NHL-historiaa!
- Calgary jysäytti jatkosopimuksen järkälemäisen yllättäjänsä kanssa
- Kohutun NHL-lupauksen ura jatkuu – siirtyy yllättäen Venäjälle
- Juuso Välimäki: uusi seura
- Kevin Lankinen kaunisteli uskomatonta tilastoaan!
- Toimittaja: Edmonton ison ratkaisun edessä – 35 maalin pistetykki kaupataan
- Joel Armialta väkevä temppu NHL:ssä – nousi pörssikärkeen!
- Juuso Välimäki: uusi seura
- Columbus ja Pittsburgh pyöräyttivät treidin: Jarmo Kekäläisen ykkösvaraus kaupattu
- Carolina Hurricanes hankki hyökkääjäjärkäleen Edmonton Oilersista
- Hurja ehdotus: Auston Matthews lihoiksi – tässä uusi seura?
- Kylmät kävi – Leijonat-pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Minnesota ja Tampa Bay leipoivat kaupan – lähes 200 NHL-ottelun hyökkääjä vaihtaa maisemaa
- Toimittaja: Edmonton ison ratkaisun edessä – 35 maalin pistetykki kaupataan
- New York Rangers saamassa järkälemäisen vahvistuksen
- Ottawan tähtivahti sivuun joukkueen toiminnasta – Leevi Meriläiselle huipputilaisuus
- Anton Lundell sikaili – NHL lätkäisi rangaistuksen!