NHL-ura ei lähtenyt vieläkään liitoon – Jetsin organisaatiosta potkut saanut hyökkääjä palaa kotimaahansa
Kuva: Getty Images
Viime syksynä NHL-joukkue Winnipeg Jetsin organisaatiosta nelikakkosta saanut Dennis Everberg jatkaa uraansa kotimaansa SHL:ssä ja Röglessä, ruotsalaisseuran nettisivuilla kirjoitettiin. Hyökkääjä palaa tuttuihin maisemiin pelattuaan viimeisimpänä Sveitsissä NLA-joukkue Zugissa.
Viime heinäkuussa NHL-sopimuksen kirjoittanut ruotsalainen pelasi AHL:ssä Manitoba Moosen paidassa 11 ottelua tehoin 0+1=1. NLA:n 31 runkosarjan pelissä hän summasi tehot 12+16=28. Kymmenessä pudotuspelimittelössä syntyivät tehot 4+4=8.
Euroopassa tekeminen oli hyvää, mutta NHL:ssä ura ei ole lähtenyt koskaan liitoon. Everberg on pelannut taalajäillä ja nimenomaan Colorado Avalanchessa aikoinaan 70 ottelua pistein 3+9=12 (-12).
SHL:ssä Rögle ylsi pudotuspelien avauskierrokselle. Siellä joukkueen tie kuitenkin nousi pystyyn heti kahdella peräkkäisellä tappiolla.
– Olen seurannut Rögleä kauan ja olen ollut läheisissä yhteyksissä joukkueeseen. Seurassa tapahtuu monia hyviä asioita.
Röglen alku päättyneellä kaudella oli katastrofaalimainen. Syksyn 11 ensimmäisestä ottelusta se voitti vain kaksi.
– Joukkue meni pudotuspeleihin tällä kaudella painajaismaisesta alusta huolimatta, paluumuuttaja muistutti.
Sävelet tulevaan ovat selvät.
– Pelaan jääkiekkoa voittaakseni, vihaan häviämistä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Edmonton Oilers romahti täysin
- Ykkösvaraus ei mahtunut mukaan! Tässä on Kanadan hirmuinen olympiajoukkue
- Suomalaislupaus passitettiin NHL:stä farmiin
- ESPN: Kanada teki ison päätöksen Macklin Celebrinin suhteen!
- TSN: Ruotsin NHL-tähti jää pois olympialaisista!
- Matthew Schaefer teki huimaa NHL-historiaa!
- Calgary jysäytti jatkosopimuksen järkälemäisen yllättäjänsä kanssa
- Kohutun NHL-lupauksen ura jatkuu – siirtyy yllättäen Venäjälle
- Juuso Välimäki: uusi seura
- Kevin Lankinen kaunisteli uskomatonta tilastoaan!
- Juuso Välimäki: uusi seura
- Columbus ja Pittsburgh pyöräyttivät treidin: Jarmo Kekäläisen ykkösvaraus kaupattu
- Carolina Hurricanes hankki hyökkääjäjärkäleen Edmonton Oilersista
- Hurja ehdotus: Auston Matthews lihoiksi – tässä uusi seura?
- TSN: Ruotsin NHL-tähti jää pois olympialaisista!
- Toimittaja: Edmonton ison ratkaisun edessä – 35 maalin pistetykki kaupataan
- New York Rangers saamassa järkälemäisen vahvistuksen
- Karu uutinen – Carolina-vahdin kausi ohi!
- Kevin Lankinen kaunisteli uskomatonta tilastoaan!
- Mathew Barzal sikaili järjettömällä tavalla – Patrick Roy latasi suorat sanat