Boston Bruinsin supertähden loukkaantuminen pakottamassa seuran siirtomarkkinoille?

© Kuva: Getty Images

Boston Bruinsin maalitykki David Pastrnakin sormivamma pitää miehen sivussa kaukaloissa vähintään kahden viikon ajan.

Tuore takaisku saattaakin pakottaa hyvissä asemissa pudotuspelejä ajatellen olevan seuran paikkaamaan hyökkääjäosastoaan hektisiä tulevia viikkoja sekä ylipäänsä loppukautta ajatellen, uskoo TSN.

Seuran GM Don Sweeney on epäsuorasti ehtinyt myöntää joukkueensa hyökkääjätarpeen, joten viimeistään Pastrnakin loukkaantuminen saattaakin toimia lopullisena sinettinä seuran halulle tavoitella ainakin yhtä kokenutta vuokrapelaajaa riveihinsä joukkueen taistellessa divisioonansa kolmospaikasta (suora paikka pudotuspeleihin) Montreal Canadiensin kanssa.

Joukkueen uskotaankin tavoittelevan riveihinsä ennen kaikkea Philadelphia Flyersin konkarihyökkääjä Wayne Simmondsia, joka toisi isokokoisena voimahyökkääjänä mukanaan myös fyysisen pelotteen pudotuspelejä ajatellen. Myös Artemi Panarinin nimi on pyörinyt mukana siirtohuhuissa, joskin tämä skenaario saattaisi käydä joukkueelle turhan kalliiksi ottaen huomioon miehen halun mitata arvonsa kesän vapailla markkinoilla.

Kyseessä olisikin samanlainen siirtotakarajan kaappaus, mitä Rick Nash oli viime vuonna Bruinsin hankittua miehen New York Rangersistä.